Arteterapia / zajęcia plastyczne / teatr cieni

Teatr jest dziedziną sztuki bardzo pojemną, wszechstronną i uniwersalną. Ta forma pracy z ludźmi daje wspaniałą okazję do spotkania się, kontaktu z drugim człowiekiem, do spontanicznego uczestnictwa w ważnym wydarzeniu. Oddziaływuje nie tylko na kompetencje społeczne, ale także intelektualne, twórczy rozwój, poprzez stymulowanie różnych form aktywności tj. ruch, taniec, muzyka, słowo, plastyka, technika. Jedną z technik sztuki teatru, szczególnie przydatną w terapii osób z różnymi niepełnosprawnościami jest teatr cieni. Jeżeli wymyślonym postaciom nadamy odpowiedni kształt, uzupełnimy ciekawą historią, tworząc krótką etiudę, zbudujemy ekran, a źródło światła rzuci na niego cień to otrzymamy teatr cieni. Taki rodzaj aktywności wyzwala często skrywane pokłady spontanicznej radości.

„Kiedy śnieżek prószy, domy w bieli drzemią Nastrój ciepły wyjątkowy snuje się nad ziemią Lecz najmilszy, bo grudniowy miesiąc przed świętami jest tak piękny, wyjątkowy, tak oczekiwany” Z okazji Świąt Bożego Narodzenia, wiele szczęścia, ciepła i radości, niech niosą spokój i odpoczynek, a nadchodzący Nowy Rok 2023 niech będzie pełen zdrowia i wiary w lepsze jutro. Życzą mieszkańcy oraz personel zespołu F.

TWORZYMY GALERIĘ NASZYCH AKTYWNOŚCI ZJAZD RODZIN – ZESPÓŁ „F”

ZAJĘCIA KULINARNE ZESPÓŁ „F”DZIEŃ CIASTECZKA

WIOSNA 🌞 ZAJĘCIA PLASTYCZNE 🌷 ZESPÓŁ F 💪

Pierwszy Dzień Wiosny

DZIĘKUJEMY NASZYM PANOM ZA PAMIĘĆ – PERSONEL ZESPÓŁ F

Dzień Kobiet

DZIEŃ KOBIET

W związku z nadchodzącym świętem dnia kobiet nasi mieszkańcy wzięli udział w tematycznych zajęciach plastycznych. W czasie ich trwania przygotowali m.in. kwiaty z krepiny , kolorowego papieru oraz serca – metodą quillingu. Pracom towarzyszyła dobra i wesoła atmosfera. Aktywizacja poprzez tego typu zajęcia sprawia, że nasi mieszkańcy czują komfort oraz przyjemność z razem spędzonego czasu.

Dzień Kobiet

TURNIEJ „WARCABY 2022”

Dnia 19 stycznia b.r. na zespole F odbył się finał turnieju „Warcaby 2022” w którym uczestnicy mieli okazję sprawdzić swoją zdolność strategicznego myślenia oraz umiejętność zmiany planów w zależności od ruchów przeciwnika. W drodze eliminacji wyłoniono cztery osoby, które zmierzyły się między sobą w ostatecznej rundzie. Finał zakończył się zwycięstwem p. Andrzeja Kozła, a wicemistrzostwo wywalczył p. Roman Krawczyk. Podium zamknął p. Marian Mol, a ostatnim z czterech finalistów został p. Andrzej Żerdziński. Konkurs sprawił zawodnikom wiele radości, tworząc pogodną atmosferę w duchu zdrowej rywalizacji, a pomimo przegranej reszta uczestników z zaciekawieniem obserwowała grę pozostałych kolegów, kibicując im w kolejnej rozgrywce. Nagrodą dla czterech finalistów były dyplomy oraz drobny upominek. Tego rodzaju zawody pokazały, że zdrowa rywalizacja między naszymi mieszkańcami urozmaica im czas wolny i pozytywnie wpływa na ich relację.

,,NIE MA TO JAK W DOMU’’

Słowo dom powinno wzbudzać w człowieku ciepłe i radosne myśli o spokoju i szczęściu. To, jaki dom stworzymy, gdy opuścimy ten pierwszy- rodzinny, zależy tylko od nas. Wszyscy mieszkańcy i personel zespołu F starają się, by żyć w naszym domu najlepiej i najpełniej, aby móc poczuć się sobą u siebie, zwierzyć, zaufać, mieć wsparcie w drugiej osobie w trudnych oraz radosnych momentach. Zarówno w smutku jak i radości. Dlatego chcielibyśmy podzielić się z Wami naszymi chwilami szczęścia i wiary w przyszłość. Tym optymistycznym akcentem zapraszamy do przeniesienia się razem z nami w rok 2021.

Nie ma to jak w domu

Magia Świąt

Bieżący miesiąc w naszym zespole przebiegał w bardzo intensywny sposób, ponieważ naznaczony był różnego rodzaju aktywnościami związanymi z okresem świątecznym.  Jedną z pierwszych oznak tego, że zbliża się ten szczególny czas w roku były Mikołajki, które przyniosły mieszkańcom wiele radości. Kolejne dni związane były z początkiem przygotowań do świąt, co wiązało się z wykonaniem przez mieszkańców tematycznych dekoracji i ozdób. Tradycyjnie zabraliśmy się także za ubranie choinki, która stanęła w naszej świetlicy. Następny tydzień minął nam na pieczeniu i przystrajaniu w lukrowe wzory pierników oraz wspólnym kolędowaniu. Była to również dobra okazja do przypomnienia sobie różnego rodzaju zwyczajów bożonarodzeniowych z Polski i ze świata,  a także historii tego święta.

Zajęcia kulinarne

Zajęcia kulinarne

Urodziny Pana Andrzeja

Urodziny Pana Andrzeja

Andrzejki

W dniu św. Andrzeja w naszym domu obchodziliśmy andrzejki – była to kolejna okazja do tego, aby spędzić razem czas na wspólnej zabawie. Towarzyszyło temu przypomnienie tradycji wróżb andrzejkowych, co potęgowało integracje oraz wzmacniało więzi emocjonalne w grupie. Sprzyjała temu pozytywna atmosfera i duże zaangażowanie połączone z ciekawością wśród uczestników. Mieszkańcy wzięli udział w wielu rodzajach tematycznych gier i zabaw, związanych ze zwyczajem tego dnia jak np. studnia spełniająca życzenia, co przyjaźń przyniesie, trzy kubki, woskowe wróżby i ciastko z niespodzianką.

Ciastko z wróżbą
Co przyjaźń podpowie
Woskowe wróżby
Woskowe wróżby
Woskowe wróżby
Film z Andrzejek

Wycieczka zespołu „F” do Koszęcina

„Cudze chwalicie, swego nie znacie”

Dnia 28.10 br. mieszkańcy zespołu „F” odwiedzili w ramach integracji mieszkanki zespołu „D” w Koszęcinie. Razem z paniami udaliśmy się do pobliskiej kawiarni, na poranną kawę i pączka. Kolejnym etapem wycieczki był krótki spacer po miejscowości, zwiedzanie architektury (Ośrodek Kultury i Edukacji Regionalnej) i przyrody Koszęcina. Największym zainteresowaniem cieszył się park w którym znajduje się pałac z początku XVII wieku, który od prawie 60 lat jest siedzibą Zespołu Pieśni i Tańca  „Śląsk” im. Stanisława Hadyny.

Przed Ośrodkiem Kultury i Edukacji Regionalnej
Architektura i przyroda Koszęcina
W parku
Spacer w parku
Spacer
Przed siedzibą Zespołu Pieśni i Tańca Śląsk
Pamiątkowe zdjęcie w parku

WYCIECZKA DO BIELSKA – BIAŁEJ

Bielsko to dawne miasto na Śląsku Cieszyńskim, które 1 stycznia 1951r. zostało połączone z Małopolską, Białą Krakowską w jeden organizm pod nazwą Bielsko-Biała.

Rynek w Bielsku-Białej przed pomnikiem Jana Nepomucena
Most na rynku
W parku Słowackiego
Park Słowackiego
Fontanna w parku Słowackiego
Przed restauracją
Wybieranie pamiątek
Wybór pamiątek
Przed pomnikiem Bolka i Lolka
Kawa i deser

POŻEGNANIE LATA Z ZESPOŁEM „F”

,,Pożegnanie lata” na stałe zapisało się w kalendarzu wydarzeń naszego zespołu. Mieszkańcy w tym dniu z niecierpliwością wyczekiwali przyjazdu mieszkanek DPS filia Koszęcin, które zostały zaproszone na uroczystego grilla. Pogoda dopisała, więc impreza odbyło się w ogrodzie naszego domu. Zabawa rozpoczęła się przywitaniem wszystkich obecnych. Podczas poczęstunku mieszkańcy oraz goście mieli okazje porozmawiać, zaprzyjaźnić się oraz nawiązać bliższe relacje. Uczestnicy śpiewali biesiadne piosenki, a w powietrzu unosił się zapach pysznego grilla. Czas umilkł nam występ wokalny trzech mieszkańców, którzy zaśpiewali piosenki swoich ulubionych wykonawców. Dużym zainteresowaniem cieszyły się tańce, które wprawiały wszystkich w dobry nastrój oraz humor, tworząc pozytywną atmosferę. Wszystko odbyło się dzięki zaangażowaniu i współpracy personelu oraz mieszkańców naszego zespołu.

Poczęstunek
Kiełbaski gotowe
Przyjaźń
Tańce
Tańce
Przyjaźń
Biesiadowanie
Tańce
Tańce
Tańce
Tańce
Grill
Wspólna zabawa
Nowe znajomości
Występ wokalny

OWOCOWO – GALARETKOWY DESER NA ZESPOLE F

Terapia zajęciowa prowadzona w Naszym Domu wpływa pozytywnie na psychikę i samopoczucie mieszkańca , sprawia że czują się oni dobrze w placówce , która stała się ich domem. Pozwala pokonywać słabości wynikające z niepełnosprawności i choroby, aktywnie wypełnia czas wolny, pozwala cieszyć się nawiązywanymi przyjaźniami, ucząc jednocześnie współpracy w grupie i empatii.

Przy pracy
Współpraca
Zapach pomarańczy
Przy pracy
Krojenie
Przy pracy
Mieszanie
Degustacja

Wycieczka zespołu F na Bulwar Europejski

Dnia 18 sierpnia grupa mieszkańców zespołu F wybrała się na pieszą wycieczkę której celem było dotarcie na Bulwar Europejski. Panowie mieli okazję skorzystać z dobrodziejstw tężni solankowej w otoczeniu pięknej przyrody. Odpoczynkiem był piknik w miłej i przyjaznej atmosferze przy kawie i cieście marchewkowym z borówkami, które panowie własnoręcznie upiekli dzień wcześniej.

W miłym towarzystwie
Bulwar europejski
W doborowym towarzystwie
Konsumpcja
Współpraca
Powrót
W oczekiwaniu na lody

KRUCHE CIASTECZKA

Przedstawienie przepisu
Mieszanie składników
Mieszanie składników
Wyrabianie ciasta
Kolejny składnik
Przy pracy
Przy pracy
Przy pracy
Wyrabianie ciasta
Ugniatanie
Wałkowanie
Przygotowanie do pieczenia
Wyciskanie ciastek
Dekorowanie ciastek
Dekorowanie ciastek
Efekt końcowy naszej pracy
Degustacja
Degustacja
Kawa i ciastka
Kawa i ciastka

SENSORYCZNE LATO Z ZESPOŁEM F

Doświadczenia zmysłowe (sensoryczne) towarzyszą nam przez całe życie, istotnym jest by jego jakość nie obniżała się wraz z wiekiem. Naszym celem jest wspierać mieszkańca, aby jego pobyt w naszym Domu był ciekawy, a życie codzienne nabrało barw.

Macerowanie lawendy

Naturalny macerat lawendowy – olejek lawendowy – powstaje z macerowania kwiatów lawendy . Zapach ten będzie towarzyszył nam w szare, deszczowe, jesienne dni.
Lawendowanie
Jurek podczas pracy
Oczarowany zapachem Krzysztof
Oczarowany zapachem Krzysztof
Lawendowanie
Lawendowanie
Lawendowanie
Lawendowanie
Lawendowanie
Lawendowanie
Lawendowanie
Oczarowany zapachem
Ocena zapachu