Pierwszy dzień wiosny

W dniu dzisiejszym zorganizowaliśmy na naszym zespole konkurs plastyczny, polegający na wykonaniu rysunku przedstawiającego wiosnę. Wena twórcza była dowolna, każdy mógł wykonać rysunek według swojej pomysłowości i wyobraźni. Celem konkursu było rozbudzenie i rozwinięcie wrażliwości estetycznej, indywidualnych zdolności twórczych, wyobraźni oraz twórczego myślenia. Poprzez ten rodzaj zajęć mieszkańcy wykazali swoją kreatywność oraz udoskonalili sprawność manualną. W wyniku, czego odkryli przyjemność tworzenia, jak również cieszyli się uzyskanym efektem z wykonanej pracy. Każda praca wykonana była dobrze na miarę swoich możliwości. Nagrodą za wykonany rysunek były słodycze.

Panowie witają Pierwszy Dzień Wiosny przedstawiając na swoich obrazkach
Wszyscy razem integrują się w wiosennych klimatach
Każdy skupiony nad swoją pracą
Praca daje odpowiednie rezultaty
Panowie Krzyś i Tomek podziwiają swoje obrazki
Panowie ochoczo pracują
Pan Czesiu pięknie koloruje
Każdy zadowolony

DEKORACJE WIELKANOCNE

 Wielkanoc zbliża się wielkimi krokami, a czasu, by przygotować dekoracje wielkanocne i ozdoby jest coraz mniej. Nie warto zostawić tego na ostatnią chwilę – w końcu to świetna okazja, by spędzić czas wspólnie. Chcemy pokazać jak można wykonać dekoracje z różnych materiałów, które będą ukraszać nasze pomieszczenia.

Praca wre
Panowie wycinają zajączki
Panowie odrysowują szablony
Ciężka, ale pożyteczna praca
Zajączki wycięte
Wspólna praca przynosi rezultaty
Pan Krzyś, Kazik i Józef podziwiają swoje prace

TŁUSTY CZWARTEK

Dziś tłusty czwartek. To jeden z najsłodszych dni w roku.

Mieszkańcy naszego zespołu czekali na ten dzień z utęsknieniem. Zgodnie z tradycją w tłusty czwartek, można się objadać do woli. Tego dnia nie liczymy kalorii. Liczy się wspaniały smak i frajda, jaką dają kolejne kęsy zjadanych słodkości.

Tłusty czwartek, znany również jako zapusty, to ostatni czwartek przed Wielkim Postem. Rozpoczyna się też ostatni tydzień karnawału. Według starych przesądów, kto tego dnia nie zje ani jednego pączka, temu w dalszej części roku nie będzie się dobrze wiodło. W takiej sytuacji nie ma innego wyjścia, więc trzeba wierzyć i zjeść, chociaż jednego pączka do zachowania tradycji.

Degustacja pączków
Panowie zachwyceni smakiem słodkości
Nie zabrakło też kawy i herbaty
Panowie syci i zadowoleni z wspólnego biesiadowania

„Każdy dzień przybliża nas do Świąt”

Święta Bożego Narodzenia są dla wszystkich, a szczególnie dla Naszych mieszkańców wielkim przeżyciem. Już sam okres przygotowań wywołuje wiele emocji. Mieszkańcy wraz z personelem wykonali piękne ozdoby i dekoracje bożonarodzeniowe, ażeby uświetnić i nadać ciepły nastrój domowego i rodzinnego ogniska. Nie zapomnieli o swoich najbliższych wysyłając piękne kartki świąteczne, z ciepłymi życzeniami. Oprócz tego nie zabrakło też czasu na przypomnienie sobie kolęd i pastorałek, które jeszcze bardziej wprowadziły nas w świąteczny klimat.

Nasza piękna choinka
Nasz piękny stroik
Kolejna piękna dekoracja
Nasz piękny skrzat
Nasza choinka czeka na prezenty
Kolejna piękna ładna dekoracja
Pana Krzysia arcydzieło
Pana Roberta dzieło

PIESZA WYCIECZKA

W dniu 28 października br. wyruszyliśmy z mieszkańcami zespołu A na wycieczkę pieszą. Udział w niej wzięło trzech mieszkańców: Pan Czesław D., p. Kazimierz H., i p. Andrzej S.. Celem naszej wyprawy było zwiedzenie naszego miasta Lublińca.

Zwiedzanie ulicy Jodłowej
Zwiedzanie kolejnej ulicy
Zwiedzanie ulicy Grabowej
Zwiedzanie ulicy Cisowej
Zwiedzanie ulicy Częstochowskiej
Zwiedzanie ulicy Częstochowskiej
Krótki odpoczynek Pana Czesia
Wolniutki spacer panów
Wspólna fotka po zakończonej wyprawie panów: Andrzeja, Kazimierza i Czesława

SPRZĄTANIE GROBÓW

W dniu 12 października br. razem z mieszkańcami pojechaliśmy posprzątać groby naszych mieszkańców, którzy odeszli. Udział w sprzątaniu wzięły następujące osoby: Jerzy O. Andrzej I. Andrzej S. Kazimierz H. i Krzysztof D. Po dotarciu do miejsca docelowego wszyscy zabrali się do pracy. W ruch poszły wszystkie potrzebne nam narzędzia ogrodnicze, każdy starał się jak najlepiej, ażeby uporządkować groby. Plewiliśmy i wyrywaliśmy chwasty, zagrabialiśmy ususzoną trawę i liście. Po ciężkiej i mozolnej pracy, zobaczyliśmy zadawalający efekt.

Cmentarz w Jawornicy
Groby naszych mieszkańców
Pan Andrzej przy grobie
Pan Krzysztof wyrywa chwasty
Pan Jerzy omiata ramki
Pan Kazimierz zbiera ususzoną trawę
Wszyscy ciężko pracują
Hakanie na grobach chwastów
Wspólne prace
Panowie pracują

WYCIECZKA

We wtorek 5.10 br. wybraliśmy się z mieszkańcami na wspólny spacer. Pogoda nam dopisała, było ciepło i słonecznie jak na tą porę roku. Po drodze wstąpiliśmy sobie na kawę i słodki poczęstunek.

W drodze powrotnej podziwialiśmy piękno barw i kolorów liści na drzewach, bluszczach i żywopłotach. Nie zabrakło rozmów nas różne tematy, każdy chciał się wypowiedzieć, opowiadając różne fajne historyjki.

Poprzez taki rodzaj terapii mieszkańcy poprawili samopoczucie, nawiązali jeszcze większe więzi komunikacji interpersonalnej. Zrelaksowali się i dotlenili na świeżym powietrzu, odpoczęli w gronie towarzyskim.

Polska Złota Jesień
Relaks pośród natury
Wspólne zdjęcie
Pośród zieleni
Pobyt w kawiarni
Wspólne picie kawy
Kawiarenka Mini Brejk
Odpoczynek w kawiarence
Wspólne zdjęcie przed kawiarnią

SMACZNE ZAPIEKANKI

W dniu 28 września br. robiliśmy na zespole „A” zapiekanki z pieczarkami i żółtym serem, gdyż jest to pyszny domowy fast food, który często gości na naszych stołach. Przygotowanie takich zapiekanek zajęło nam krótką chwile, gdyż jest łatwy i prosty sposób do przygotowania. Zapiekanki podane zostały z ketchupem. Wszyscy zachwycali się pikantnym i dobrym smakiem. I wołali o jeszcze.

Smaczne zapiekanki
Wszystkim smakują

SMACZNY DESER OWOCOWY NA ZESPOLE A

W środę 22 września sporządziliśmy na zespole A sałatkę z owoców. (deser). Składnikami, które użyliśmy do zrobienia sałatki były: jabłka, brzoskwinie, gruszki i jogurty owocowe. Głównym szefem kuchni dzisiejszego wydarzenia był mieszkaniec pan Andrzej Irla, przy pomocy terapeuty. Pan Andrzej sam wymyślił przepis na sałatkę, gdyż jest pasjonatem gotowania i pieczenia. Po zrobieniu deseru owocowego zaproszeni do degustacji byli koledzy pana Andrzeja. Wszyscy zachwycali się smakiem, zapachem, kuszącymi i przyciągającymi kolorami barw owoców, które dostarczyły dużą porcję zdrowia i energii. Taki rodzaj zajęć terapeutyczno – kulinarny uczy wielu cennych i wartościowych rzeczy. Jest to bardzo ważna forma terapii, gdyż wdraża do samodzielności przy zaspokojeniu podstawowych potrzeb życiowych. Nabywa się poprzez nią umiejętności i nawyków niezbędnych w życiu codziennym. Samodzielne przygotowanie niewątpliwie wzmacnia poczucie własnej wartości oraz wiary we własne możliwości. Poprzez tą terapię mieszkańcy się ze sobą zaktywizowali i mieli możliwość samodzielnego wyboru smaków. Rozwinęli poczucie dbałości o estetykę w czasie przygotowania i spożywania posiłków.

Obieranie owoców ze skórki
Krojenie owoców w kostkę
Degustacja
Ale smaczne
Ale smaczne palce lizać
Każdemu bardzo smakuje
Wszyscy syci
Wspólne porządkowanie i mycie, po zakończonej degustacji

WYCIECZKA DO CZĘSTOCHOWY NA ZESPOLE A

We wtorek 21 września odbyła się zaplanowana wycieczka do Częstochowy na Jasną Górę. Udział w wycieczce wzięło 4 mieszkańców i 2 opiekunów. Po dojechaniu do miejsca docelowego mieszkańcy z niecierpliwością czekali na moment zwiedzania klasztoru jasnogórskiego i zapoznania jego bogatej historii. Wszyscy podziwiali i oglądali przepiękne rzeźby, malarstwo, pomniki i architekturę różnych okresów. Był czas na skupienie się i modlitwę w kaplicy przed Cudownym Obrazem Matki Boskiej Częstochowskiej. Nie zabrakło też podziwu i zachwytu przy armatach, gdzie robiono pamiątkowe zdjęcia. Na koniec zwiedzania klasztoru i obejścia mieszkańcy mieli możliwość zakupienia sobie pamiątek. Po zakończonej wycieczce mieszkańcy udali się do MC Donalds’a.

Wycieczka na Jasną Górę przybliżyła nam niezwykłą wartość tego miejsca, zarówno pod względem religijnym jak i historycznym. Klasztor Jasnogórski, który tyle razy jako obiekt dobrze nam znany, mijamy bez większej refleksji, w istocie kryje wiele tajemnic i ciekawostek, które warto zgłębić wertując jego historię. Bo przecież to co jest nam bliskie, to co należy do naszej „Małej Ojczyzny” powinniśmy dogłębnie poznać.

Jasna Góra
Pamiątkowe zdjęcie przed wejściem
Przepiękny ogród wokół klasztoru
Pamiątkowe zdjęcie przy armatach

Grill na zespole A

15 września br. zorganizowaliśmy grilla na zespole A. Pogoda nam sprzyjała, więc mogliśmy na świeżym powietrzu spędzić wolny czas. Piekliśmy kiełbaski nie mogąc się już doczekać konsumpcji. Nie zabrakło też słodkich gazowanych napoi. Czas upływał w przyjaznej i towarzyskiej atmosferze. Takie imprezy integracyjne są bardzo potrzebne, gdyż zbliżają nas do siebie, tworząc jeszcze większe więzi między sobą.

Pan Paweł szykuje grilla
Kiełbaski już przyszykowane
Kiełbaski już się pieką
Kiełbaski prawie gotowe do konsumpcji
Wspólne biesiadowanie
Ale smaczne, każdemu smakuje