FINAŁ WIELKIEJ ORKIESTRY ŚWIĄTECZNEJ POMOC Y

Podopieczni i Pracownicy Warsztatów Terapii Zajęciowej w Lublińcu postanowili włączyć się w akcję 31. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. W tym celu przekazaliśmy nasze rękodzieło, które mogą Państwo zobaczyć na poniższych zdjęciach. Zapraszamy do przyłączenia się do Akcji – Pomagajmy wspólnie!

DZIEŃ BABCI I DZIADKA

Z okazji zbliżających się dni świątecznych. Składamy wszystkim Babciom i Dziadkom serdeczne życzenia:)

PRACOWNIA GOSPODARSTWA DOMOWEGO

W pracowni Gospodarstwa Domowego nowy rok rozpoczęliśmy z nowymi przepisami i nowymi postanowieniami dotyczącymi zdrowego odżywiania. Zrobiliśmy zupę dyniową wzbogaconą mleczkiem kokosowym, naleśniki z kremem czekoladowym z batata ( to taki słodki ziemniak). Upiekliśmy chlebek bananowy, który świetnie smakuje do popołudniowej kawki .Robiliśmy również kaszotto z warzywami z dodatkiem pieczarek i selera naciowego. Bardzo smaczny jest również smalec z białej fasoli ( wersja dla wegan).Dania są łatwe i szybkie w przyrządzaniu a przede wszystkim zdrowe. Smacznego !

SPACER

Jesteś ? a jednak Cię nie ma..

Dajesz poczuć swoje ciepło

i ukazujesz pierwsze kolory.

Ale wciąż cię brakuje.

Wiosno – kiedy dasz nam się sobą nacieszyć!

Korzystając z przypływu ciepłego powietrza uczestnicy Warsztatów Terapii Zajęciowej ruszyli w teren…

* Podopieczni sali Edukacyjno- Biurowej w ramach zajęć fotograficznych próbowali uwiecznić piękno odremontowanej części DPS.

* Z kolei uczestnicy pracowni gospodarstwa domowego wraz z uczestnikami pracowni muzykoterapii i małych form teatralnych delektowali się kawą, integrując się w Cukierni Łubowski, Cafe Break.

TEATR Z KRAKOWA

W poniedziałek 9 stycznia 2023 dla uczestników Warsztatów Terapii Zajęciowej odbyło się przedstawienie teatralne pt.: „Wartość baśni”. Teatr z Krakowa składał się z dwóch postaci. Oboje aktorów dało z siebie wszystko. Swoją mimiką, grą ciała i słowem wprowadzili w świat bajek wszystkich widzów. Wszyscy zaangażowali się w czynny udział – śpiewając, a nawet występując na scenie. Aktorzy przygotowali się bardzo skrupulatnie. Scena zmieniała się, stroje były dostosowane do granych ról. Można było poczuć się znów jak dziecko oraz doznać empatycznych uczuć. Przedstawienie to niosło ze sobą przesłanie, iż każda bajka opowiadana przez rodzica posiada morał, więc może nas czegoś nauczyć. Spektakl pobudzał wyobraźnię, sprawił że każdy z nas przeniósł się w okres dzieciństwa , co mile zaskoczyła publiczność.

URODZINY MIROSŁAWA

5 stycznia świętowaliśmy urodziny Mirosława. Solenizantowi składamy serdeczne życzenia 🥰

URODZINY DARIUSZA

2 stycznia świętowaliśmy urodziny Dariusza. Solenizantowi składamy serdeczne życzenia 🥰

PRACOWNIA GOSPODARSTWA DOMOWEGO

Zupa dyniowa w Naszym wydaniu

Z WIZYTĄ NA CMENTARZU..

1. Listopada, a jednocześnie Wszystkich Świętych – niezależnie od tego jak powiemy, na myśl i tak nasuwają się wspomnienia o tych, którzy odeszli do wieczności. W celu uczczenia pamięci o zmarłych nasi uczestnicy udali się na groby zmarłych mieszkańców DPS. Przyozdobienie pomnika kwiatami czy zapalenie znicza to tylko namiastka tego co możemy ofiarować tym, których już z nami nie ma…

JESTEM OSOBĄ NIEPEŁNOSPRAWNĄ… I CO DALEJ?

No właśnie najczęściej w związku z niepełnosprawnością zostaję w domu, bo brak mi pewności siebie, bo przecież wszędzie są trudności i sobie nie poradzę. Tak właśnie podpowiada głos w naszej głowie zamykając nas w czterech ścianach, a przecież tak wcale nie musi być. Prócz Domów Dziennego Pobytu, Środowiskowych Domów Samopomocy są Warsztaty Terapii Zajęciowej, na które serdecznie zapraszamy. Warsztaty Terapii Zajęciowej poprzez rehabilitację społeczną i zawodową- doskonalenie czynności dnia codziennego i rozwój twórczych zainteresowań poprawiają komfort życia, a w dalszej perspektywie przygotowują do podjęcia pracy zawodowej. No dobrze. Ale co dalej? Co jeśli znajdę pracę i mi się nie powiedzie? Znów zostanę sam z poczuciem że nic nie potrafię a świat jest przeciwko mnie. Na taką sytuację także mamy rozwiązanie- Zajęcia klubowe.Jak podaje strona PFRON: „Zajęcia klubowe w WTZ” maja na celu wsparcie niepełnosprawnych w utrzymaniu samodzielności i niezależności w życiu społecznym i zawodowy poprzez prowadzenie przez WTZ zajęć klubowych jako zorganizowanej formy terapiiPierwsze takie zajęcia odbyły się u nas 15 października. Do klubika należą osoby, które w przyszłości mają zostać uczestnikami lecz zajęcia te są również skierowane do osób które np. podjęły pracę i ją straciły. W trakcie zajęć terapeuta zapewnia wsparcie a integracja z grupą wpływa na samoocenę i pewność siebie. Nasi Klubowicze podczas zajęć z Panią Barbara Baron w ramach zajęć integracyjnych uczestniczyli w wspólnym spacerze oraz grach planszowych. Nie obyło się bez zajęć tkackich, których efekt – drzewo z wełny czesankowej- mogą Państwo zobaczyć na zdjęciach. Od nowego roku zamierzamy zwiększyć liczbę klubowiczów przez co już teraz serdecznie zapraszamy do Klubu.

27. października obchodziliśmy Światowy Dzień Terapii Zajęciowej!

27. października obchodziliśmy Światowy Dzień Terapii Zajęciowej! 🌏😀W tym szczególnym dniu, życzymy wszystkim terapeutom zajęciowym, dalszych sukcesów zawodowych, satysfakcji z pracy, dumy z wykonywanego zawodu, dobrego zdrowia, wielu powodów do uśmiechu, a także spełnienia marzeń i planów. Dzień ten jest też okazją do pochwalenia się pracą naszych uczestników, którzy w ostatnim czasie bardzo zaangażowali się w udział w konkursach plastycznych. Korzystając z tej okazji oraz obchodzonego święta życzymy naszym podopiecznym odwagi do przezwyciężania samego siebie, odkrywania radości każdego dnia, zdrowia, sukcesów oraz tworzenia miłych wspomnień z naszym udziałem.

ŚWIAT ZA 100 LAT

Czy zastanawiali się Państwo jak będzie wyglądał Świat za 100 lat?Nasi podopieczni tak – podjęli to wyzwanie tworząc prace na XX Ogólnopolski Konkurs Plastyczny SZTUKA OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH – Etap wojewódzki. W konkursie zgłoszono: 160 prac (rekord) z 53 placówek (rekord) w 5 kategoriach. Oto prezentacja kategorii z uwzględnieniem dzieł naszych uczestników: 1. MALASTWO I WITRAŻ- Marta Borek „Będzie pięknie”2. TKANINA I APLIKACJA3. RZEŹBA KAMERALNA I PŁASORZEŹBA- Dariusz Żydek „Czarny scenariusz”4. GRAFIKA I RYSUNEK- Michał Szymański „Szalony wiek XXII”5. FOTOGRAFIA- Patrycja Ochman „Autostop”- Andrzej Kubicki i Paweł Osadnik „Powrót do przeszłości”W dniu 25. 10. 2022 udaliśmy się do Teatru Rozrywki w Chorzowie na wielką Galę rozdania nagród z XX Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego SZTUKA OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH. Prace naszych twórców były na wysokim poziomie i wizualnie nawiązywały do nagrodzonych prac. Co prawda jedynie płaskorzeźba Dariusza Żydka uzyskała wyróżnienie Wojewody Śląskiego, nie mniej jednak wszystkim artystom gratulujemy odwagi i twórczego spojrzenia na świat. Zapraszamy do zobaczenia naszej fotorelacji.

PRACOWNIA GOSPODARSTWA DOMOWEGO

Uczestnicy pracowni Gospodarstwa domowego serdecznie Dziękują Darczyńcom owoców i warzywa, które były okazją do wielu prac kulinarnych.

TEATR „BIGIEL” Z KRAKOWA

Dnia 18.10.2022 roku przyjechał do uczestników warsztatów dwuosobowy teatr BIGIEL z Krakowa. Miejscem występu teatru była duża sala lustrzana. Osoby z warsztatów mogły liczyć na 1,5 godzinne przedstawienia wierszy poetów Jana Brzechwy i Juliana Tuwima. Aktorzy teatru objazdowego prowadzili wesołą, interaktywną opowieść słowno-muzyczną. W barwnych strojach przy podkładzie muzycznym aktorzy zaprezentowali naszej widowni wiersze m.in: „Spotkał katar Katarzynę”, „Słowik”, „Żaba”, „Żuk”, „Pan Hilary”, „Słoń Trąbalski”, „Leń”. Wszystkim zebranym i tym, młodszym i starszym wiekiem tj.: uczestnikom, terapeutom udzieliła się atmosfera wyreżyserowanego słowa mówionego. Pani Kierownik także została zaangażowana w przedstawienie czym pozytywnie zaskoczyła publiczność. Pośród następujących po sobie krótkich wierszach, zaczęły nasuwać się wspomnienia z lat dziecięcych. Na zakończenie aktorzy przygotowali quiz. Była burza mózgów i zgadywanie wykonawców piosenek, gratulacje Widownia głośnymi brawami podziękowała za występ.

PLANETARIUM

17 października uczestnicy z pracowni plastycznej i stolarskiej brali udział w wycieczce do Śląskiego Planetarium w Chorzowie. W trakcie wycieczki zwiedzaliśmy Planetarium i wystawy obrazów w jego wnętrzu. Główną atrakcją był seans filmowy wyświetlany w wnętrzu kopuły budynku. Co było na początku? Jak powstało życie? Na czym polega ewolucja gwiazd? Tego dowiedzieliśmy się z seansu animowanego pt. „Jesteśmy gwiazdami. Wcześniej, w całkowitej ciemności, pod „rozgwieżdżonym niebem”, lektor na żywo opowiadał o aktualnym układzie gwiazd. Po zakończeniu seansu, przepiękny park wokół Planetarium oraz słoneczna „Złot Polska Jesień” zachęciły nas do długiego spaceru. W drodze powrotnej zjedliśmy posiłek w restauracji Ikea.

smart
smart

BIBLIOTEKA

12 października uczestnicy z pracowni: plastycznej, edukacyjnej i muzycznej udali się do Lubiteki na kolejne spotkanie z cyklu podróżniczego. Pa raz kolejny Pani Aleksandra przygotowała dla nas ciekawą prezentację. Tym razem „Udaliśmy się w podróż” do Indii. W ciekawy i przystępny sposób pani Aleksandra opowiadała o tym tajemniczym kraju, położonym w Azji południowej, których stolicą jest Delhi. Indie fascynują różnorodnością, barwami i odmiennością kultur. Dowiedzieliśmy się wiele o zabytkach, kulturze, zwyczajach , kastach społecznych i stylu życia poszczególnych kast. Nieodłącznym elementem Indii są Święte Krowy, które można spotkać wszędzie. W indyjskim ruchu ulicznym krowa ma niepodważalne pierwszeństwo. Jednym z najpopularniejszych obiektów turystycznych jest Tadź Mahal, budowla wzniesiona przez władcę Szahdżachana dla upamiętnienia ukochanej żony. Na zakończenie prezentacji pani Aleksandra zaprezentowała nam urywki filmów charakterystyczne dla kultury indyjskiej, z gatunku kina akcji i ”Bollywood”. Po zakończeniu prezentacji był czas na wypożyczenie książek, pani Anna zafascynowana kulturą Indii, wypożyczyła książkę autorstwa pana Jarosława Kreta opisującą życie w Indiach.Wykorzystując piękną, słoneczną jesienną pogodę, udaliśmy się na spacer Bulwarem Ludwika Okwieki z niewątpliwie największą atrakcją dla naszych uczestników – krzywymi lustrami. Następnie bulwarem Europejskim oraz Franciszka Grotowskiego dotarliśmy do ciastkarni „Brzezina” gdzie przy aromatycznej herbacie i smacznym ciastku spędziliśmy miło czas.

smart

URODZINY MICHAŁA

Michał swoje urodziny miał 17.10, ale na warsztatach obchodził dopiero 19.10. Wszystkiego Najlepszego 🎂

28- LECIE WTZ

Warsztatowe wieści, aż w głowie się nie mieści, że WTZ 28 lat świętuje:)z tej okazji Pan Leszek (terapeuta pracowni ceramicznej) zabawę organizuje. Bardzo lubi muzykę i zna przebojów wiele, więc bawimy się radośnie – wszyscy przyjaciele!W sobotę tj. 8.10.2022 Warsztaty Terapii Zajęciowej obchodziły 28-lecie swojego istnienia. Nasz DJ zorganizował świetną zabawę taneczną z kilkoma konkursami, a każda z pracowni przygotowała poczęstunek dla swoich podopiecznych. Zapraszamy do luknięcia na naszą galerię, gdzie z pewnością Państwo zauważą jak muzyka pozytywnie rozkręciła naszych uczestników 🙂

TWÓRCZOŚĆ NASZEJ UCZESTNICZKI

Anna Dudek jest poetką z Kalet, która na co dzień uczęszcza na warsztaty do pracowni edukacyjno – biurowej. W połowie sierpnia Ania spytała Panią Kierownik czy będzie można wydrukować jej najnowszy tomik poezji w pracowni?Oto rezultaty jej pracy

TRENING EKONOMICZNY – KAWIARNIA

„Kawka gorąca,

mocno pachnąca,

na stole już stoi,

na Ciebie czeka,

więc nie zwlekaj.

Wstawaj szybciutko,

będzie milutko,

Przywitaj nowy dzień”.

TRENING KULINARNY

W pracowni gospodarczej jak w domu, zawsze do roboty coś się znajdzie. Co tam pranie i sprzątanie, skoro najwięcej frajdy sprawia uczestnikom gotowanie. Z tej okazji jak głoszą „Warsztatowe wieści – nr. 3” mamy przepis nowy na pasztet cukiniowy. Uczestnicy bardzo się zaangażowali i praktycznie sami pracowali. A zadanie to nie łatwe było, bo ile to 100 gram? I jak to się mierzyło? Na szczęście wspólnie się uzupełniamy więc zawsze radę damy😊Pasztet jest alternatywą dla dań mięsnych, smakuje na ciepło jak i na zimno. My polecamy go z sosem pomidorowym/ ketchupem, który podkreśla walor smakowy dania.

TRENING KULINARNY – FRYTKI

Jesień to nie tylko piękno barw ale także różne dary natury, które stwarzają wiele możliwości kulinarnych. Z tej okazji prezentujemy Państwu naszą propozycję kulinarna.W dniu 29.09.2022 Uczestnicy z pracowni haftu i krawiectwa oraz edukacyjno-biurowej wykonali następujący zestaw obiadowy: kolorową sałatkę Coleslaw w połączeniu z niezastąpionymi frytkami. W roli głównej wystąpiła kapusta biała, por, marchew, ananas, sól, pieprz i majonez tworząc barwny bukiet smaków. Zajęcia były ciekawym urozmaiceniem ale również okazją do poznania obsługi narzędzi i sprzętów kuchennych tj.: nóż, obieraczka, frytkownica, szatkownica. Jak można zauważyć na zdjęciach danie wszystkim smakowało i tylko zajęć takich mało

PAŹDZIERNIK JEST MIESIĄCEM BUDOWANIA ŚWIADOMOŚCI OSÓB Z ZESPOŁEM DOWNA

Październik miesiącem budowania świadomości społecznej o Zespole Downa…. Czy pamiętacie, że październik jest miesiącem budowania świadomości społecznej o zespole Downa? Każdy człowiek ma prawo do dobrego i godnego życia. Każdy ma prawo być szczęśliwy i realizować swoje cele oraz marzenia. Bez wytykania go palcami i bez obrażania. Chcę spacerować, móc pójść do sali zabaw, do kościoła, do żłobka, do sklepu bez wytykania mnie, bez zbędnych komentarzy, że jestem inna i bez zawieszania na mnie wzroku. Zamiast tego liczę na szczery uśmiech, albo na przybicie piątki. Na świecie żyje ponad 7 i pół miliarda osób. Każdy z nas jest inny, wyjątkowy, każdy ma inny charakter i usposobienie, inaczej wygląda, inaczej myśli, każdy reaguje inaczej na pewne sytuacje, inaczej przeżywa porażki, sukcesy i nie traktowany jak ktoś z marginesu. A ludzie z zespołem Downa często są obrażani i traktowani gorzej. Razem możemy to zmienić . Możemy zmienić postrzeganie ludzi z zespołem Downa, możemy im pomóc poczuć się częścią naszego społeczeństwa. Są to osoby niesamowicie empatyczne, szczere, bezinteresowne i radosne. A w dzisiejszym świecie, na co dzień brakuje takich ludzi. Październik jest miesiącem budowania świadomości społecznej o zespole Downa. Chcemy Wam pokazać, że zespół Downa to nie choroba, to nie kalectwo choć pewna forma niepełnosprawności, ale z zespołem Downa można się oswoić, z zespołem można cieszyć się z życia i korzystać z niego… Osoby z Zespołem Downa liczą na Naszą akceptację, zrozumienie, zaufanie, wsparcie każdego dnia i w każdym miejscu. Razem możemy więcej

KARTKA Z KALENDARZA

30.09.2022 r. Tego dnia niektórzy obchodzą Dzień Chłopaka. Dla nas był to jednak dzień zabawy tanecznej podczas której witaliśmy Damiana Pastuszkę i żegnaliśmy naszą długoletnia uczestniczkę Weronikę Schleier

LAS LUBI NAS

W dniu 28.09.2022 pod takim właśnie hasłem odbyło się spotkanie integracyjne uczestników Środowiskowego Domu Samopomocy z uczestnikami z zaprzyjaźnionych ośrodków pomocy osobom niepełnosprawnym. Podczas spotkania mieliśmy okazję zmierzyć się z kilkoma leśnymi zadaniami tj. znalezienie różnić na obrazach, malowanie farbami do twarzy postaci lisa, ułożenie leśnej kompozycji oraz rozwiązanie quizu. Następnie po grzybobraniu przy akompaniamencie muzyki oczekiwaliśmy na grilla. Dobre towarzystwo sprawiło, że mimo niepogody zabawa była udana.

WYCIECZKA DO GLIWIC W PALARNI

Dnia 21.09.2022 uczestnicy Warsztatów Terapii Zajęciowej z Pracowni Muzykoterapii i małych form teatralnych i Pracowni edukacyjnej, wzięli udział w wycieczce do Palmiarni Miejskiej w Gliwicach. Podczas zwiedzania palmiarni mogli zobaczyć i podziwiać roślinność, która rośnie w klimacie subtropikalnym i tropikalnym (palmy, bananowce). W pawilonie akwarystycznym podziwiali faunę z czterech środowisk , takich jak : Amazonia, Tanganika czy rzeki polskie (piranie czy groźne gady).Historia Palmiarni sięga 1880 roku, kiedy to na terenie kształtującego się parku miejskiego powstały pierwsze szklarnie o charakterze wystawowym. Obecnie Palmiarnia jest nowoczesną instytucją, egzotyczną oazą w centrum przemysłowego miasta.

JESIEŃ

Jesienią, jesienią, sady się rumienią: Czerwone jabłuszka pomiędzy zielenią. Czerwone jabłuszka, złociste gruszeczki Świecą się, jak gwiazdy, pomiędzy listeczki. (…)- Maria Konopnicka „Jesienią”Jesień także u nas ale kolorowa i pogodna- właśnie takiej życzymy Państwu 😊

PRACOWNIA GOSPODARSTWA DOMOWEGO

Lato tego roku było bardzo piękne i słoneczne. Uczestnicy grupy gospodarczej, korzystając więc z pogody dzielnie włączyli się w prace remontowe wejścia na WTZ. Odrobina wiedzy budowlanej, dużo cierpliwości i poręcze odnowione. Ozdobiliśmy je kwiatami, które dzięki codziennej opiece pięknie rozkwitły. Teraz cieszą oczy uczestników, relaksujących się kawą przy warsztatowym wejściu. Teraz Majster kładzie płytki wieńcząc rozpoczęte dzieło … i już tylko chciałoby się przywitać now… Zobacz więcej

WSPOMNIENIA CZAR

WSPOMNIENIA CZAR… 14.09.2022 od samego rana, każda twarz jest roześmiana. Pogoda także dopisuje, bo każdy uczestnik WTZ na wycieczkę się szykuje. W planie ruin zamku jest zwiedzanie, obiad i w jaskini nietoperza szukanie. Czy nam wszystko zwiedzić się uda – zobaczymy, na pewno dziś nie grozi nam nuda!Zamek w Chęcinach co prawda nie prezentuje dawnej okazałości ale wciąż ma do zaoferowania turystom kilka atrakcji tj: wejście na wieżę, skarbiec, koło tortur, hełmy o różny… Zobacz więcej

URODZINY ADAMA

PRACOWNIA KRAWIECKA

Następna zdolniacha w naszej pracowni… Zadowolona i szczęśliwa Karolina, która uszyła na maszynie do szycia tę oto poduszkę 🙂

WIZYTA W BIBLIOTECE – GRUZJA

W dniu dzisiejszym uczestnicy z pracowni: muzycznej, gospodarstwa domowego, haftu i krawiectwa oraz stolarskiej udali się do Lubiteki na kolejne spotkanie z cyklu podróżniczego.Tym razem dla słuchaczy Pani Aleksandra przygotowała prezentację dotyczącą Gruzji – Państwa z pogranicza Europy i Azji. Państwa, którego stolicą jest Tbilisi- miasto, dla którego charakterystyczny jest pomnik św. Jerzego pokonującego smoka. Państwo to posiada kilka regionów turystycznych, choć w całym kraju możemy znaleść liczne i podobne do siebie architektonicznie monastyry- klasztory. Jednym z kilku regionów jest Kutasi- miasto w którym na rondzie wybudowano ogromna fontanne Kolchidy, która zawiera odlewy z znalezisk historycznych. Innym jest Batumi – obszar 110ha ogrodu botanicznego z zróżnicowaną roślinnością charakterystyczną dla 9 rejonów z całego świata. Uprawa tak różnorodnej roślinności jest możliwa dzięki zróżnicowaniu klimatycznemu panującemu w tym rejonie. Ciekawe dla słuchaczy okazał się proces produkcji wina w zakopywanych glinianych dzbanach, którego metoda produkcji jest niezmienna od 8 tys lat i została zapisana na listę UNESCO. Kachetia – obszarna którym występuje gruzińska Toskania, Dawit Garedża- obszar z pogranicza Gruzji i Azerbejdżanu na którym wśród półpustyni znaduje się Klasztor i liczne kaplice drążone w skale. Nie stety ze wzlędów ekonomicznych Państwo nie jest w stanie zadbać o wszystkie zabytki architektoniczne więc spora ich część niszczeje. Turyści mogą też zwiedzić Park narodowy Waszlowani i podziwiać stepy lub w innej części kraju podziwiać Kazbek – jeden z najwyższych szczytów gór Kaukazu. Z kolei w Cziaturze tzw”mieście górnika” przejechać się wiszącymi nad ziemią wagonikami, które ze względu na doliny wydobywcze zastąpiły komunikację miejską.Na zakończenie uczestnicy zwiedzili wystawę obrazów „Lubliniec piórkiem malowany”. Nasza podopieczna wypożyczyła książkę i w dobrych nastrojach wróciliśmy na warsztaty.

PRACOWNIA EDUKACYJNO-BIUROWA

Uczestnicy z pracowni edukacyjno – biurowej w miesiącu sierpniu wydali kolejny numer gazetki warsztatowej „Warsztatowe wieści”. Zapraszamy do lektury

URODZINY BOŻENY

Dzisiaj świętowaliśmy urodziny Bożeny

URODZINY PATRYCJI

WYJŚCIE DO KINA

„LENA I ŚNIEŻEK” Mały lew – wielka przyjaźń . Film familijny pełen emocji i humoru o przyjaźni nastolatki z małym lwem.

URODZINY KAROLINY

PRACOWNIA KRAWIECKA

W pracowni krawieckiej zdolnych Uczestników nie brakuje. Nowe dzieło Mateusza – motor ze sznurka jutowego.

WYCIECZKA DO TARNOWSKICH GÓR

16 sierpnia pracownia haftu i krawiectwa zoorganizowały wyjazd do Tarnowskich Gór. Celem był zakup materiałów do zajęć i poczęstunek w restauracji meksykańskiej TACO.

PRACOWNIA MUZYKOTERAPII I MAŁYCH FORM ARTYSTYCZNYCH

PRACOWNIA GOSPODARSTWA DOMOWEGO

Uczestnicy z pracowni gospodarstwa domowego dzisiaj serwowali zupę – krem z cukinii

URODZINY ANI

Dzisiaj są urodziny Ani🎂🥳🎁Wszystkiego najlepszego 🎂

PRACOWNIA GOSPODARSTWA DOMOWEGO

Do pracy rodacy. A teraz czas na kawę i coś słodkiego!

PIZZA

Wiadomo, że wszyscy lubią sobie sprawiać czasem małe przyjemności, dlatego uczestnicy z pracowni edukacyjno – biurowej postanowili zamówić sobie pizzę.

STOWARZYSZENIE

Dnia 15.07. 2022 w siedzibie Domu Pomocy Społecznej odbyło się spotkanie członków Stowarzyszenia „Purpurowe Serce”, którego celem jest niesienie wszelkiej pomocy osobom zaburzonym psychicznie i niepełnosprawnym intelektualnie – mieszkańcom powiatu lublinieckiego, w tym uczestnikom warsztatów terapii zajęciowej i mieszkańcom Domu Pomocy Społecznej w Lublińcu. Podczas obrad wybrano nowego Prezesa i Zarząd Stowarzyszenia. Dołączyli także nowi członkowie, w tym pracownicy warsztatów terapii zajęciowej oraz rodzice naszych uczestników– zapraszamy także Was😊 Miło będzie nam powitać Państwa nie tylko jako członków stowarzyszenia, ale także uczestników zajęć. Warsztaty terapii zajęciowej oferują zajęcia w różnych pracowniach, które mają na celu doskonalenie czynności dnia codziennego, aktywizację społeczną i zawodową osób niepełnosprawnych niezależnie od ich wieku i stanu zdrowia, stopnia niepełnosprawności. Wspólnie spędzany czas jest też okazją do integracji, wzmocnienia samooceny, rozwoju zainteresowań i zdobywania nowych doświadczeń oraz znajomości, a zatem do zobaczenia😊

WYJŚCIE DO BIBLIOTEKI – INDONEZJA

Dnia 12.07.2022 Grupa uczestników Warsztatów z różnych pracowni pojechała do Biblioteki w Lublińcu. Pani Aleksandra przygotowała prezentację dotyczącą Indonezji, Prezentacja była częścią Cyklu zajęć podróżniczych, a uczestnicy mogli poznać kulturę zwyczaje, Ukształtowanie geograficzne i historię tego Państwa.Indonezja to kraj wyspiarski składający się z ponad 17 tysięcy zróżnicowanych wysp pod względem kulturalnym i geograficznym. Największe z nich to:1. Jawa – wyspa znana z erupcji wulkanów 2. Sumatra 3. Borneo 4. Sulowesji 5. Małe Wyspy Sundyjskie Indonezję odkryto w XVI wieku, odkrycie geograficzne sprawiły, że Holandia Skolonizowała Dżakarte, która obecnie jest stolicą tego kraju w 1945 roku wraz zakończeniem II Wojny Światowej Indonezja ogłosiła niepodległość, ta posiada prezydenta od 2004 roku

PRACOWNIA GOSPODARSTWA DOMOWEGO

PRACOWNIA GOSPODARSTWA DOMOWEGO NASZE PRZETWORY Ogórki przywiózł Michał od cioci z Kluczborka

WYCIECZKA DO RUD

„Stoi na stacji lokomotywa, ciężka, ogromna i pot z niej spływa-tłusta oliwa. Stoi i sapie, dyszy i dmucha…”Nasi uczestnicy mieli okazję zobaczyć i przejechać się troszkę mniejszą kolejką niż w wierszu ,,Lokomotywa” Juliana Tuwima. Dnia 6 lipca odbyła się wycieczka do Zabytkowej Stacji Kolejki Wąskotorowej w RUDACH. (to ciekawe miejsce jest ok. 65 km. od Lublińca).Na miejscu jechaliśmy pięknie odrestaurowaną kolejką wąskotorową z wagonikami. Przejażdżka bardzo nam się podobała, a w szczególności gwizd lokomotywy. Ale była świetna zabawa!Następnie poćwiczyliśmy jazdę na drezynach (nasze mięśnie trochę ucierpiały) a potem odbyły się zawody drezynowe na czas. Dostaliśmy DYPLOMY dla najlepszej drużyny parowozowej. Gratulujemy wygranym!!!Po takim wysiłku zasłużyliśmy na pyszną kiełbaskę z ogniska – palce lizać.Potem przyszedł czas na zwiedzanie warsztatu kolejarskiego, Pan przewodnik opowiedział nam jak wyglądała kiedyś praca kolejarza, a także jakie noszono kiedyś mundury. Zobaczyliśmy również kuźnię i narzędzia potrzebne do pracy w starej kuźni. Oczywiście nie zabrakło również pamiątek, lodów i pysznej kawki.Wycieczkę zakończyliśmy nieopodal Rud na pięknej plaży w Pniowcu.Pogoda i humor dopisywały nam przez całą wycieczkę.Wszystkim dziękujemy za atrakcje i świetną zabawę.

URODZINY PAWŁA

Paweł miał swoje urodziny 29.06, ale był nad morzem z rodziną. Wszystkiego najlepszego

URODZINY MATEUSZA

Dzisiaj urodziny obchodzi Mateusz 🥳🎂🎁Wszystkiego najlepszego 🥳

URODZINY PAWŁA

Dzisiaj są urodziny Pawła 🎂🥳🎁Wszystkiego najlepszego 🎂

URODZINY ARKA

Dzisiaj są urodziny Arkadiusza 🎂🥳🎁Wszystkiego najlepszego

PRACOWNIA PLASTYCZNA – MARTA

Ten piękny obrazek wykonała Marta dla swojego taty z okazji Dnia Ojca.

STATUETKA NA DZIEŃ MIESZAŃCA

Statuetki wykonane przez uczestników z pracowni plastycznej na Dzień Mieszkańca

DONICZKI

Nasza pracownia ceramiczna, a w zasadzie jej uczestnicy, szaleją przed wakacjami. Koniecznie musimy pochwalić się ich wytworami 👏. W ostatnim czasie powstały tutaj przepiękne donice. Są niepowtarzalne i ślicznie wykończone. Donice wysadzone kwiatami przez pracownie haftu i krawiectwa 🌼

URODZINY ADAMA

Dzisiaj są urodziny Adama 🎂🥳🎁Wszystkiego najlepszego 🎂

URODZINY ANDRZEJA

Dzisiaj są również urodziny Andrzeja 🥳🎁🎂Wszystkiego najlepszego 🎁

URODZINY MARKA

Dziś są urodziny Marka 🥳🎁🎂

Wszystkiego najlepszego 🥳

OBRAZEK Z MCHU

Przepiękny obraz wykonany z mchu chrobotka przez instruktorkę terapii zajęciowej Naszą Basię z pracowni haftu 👏

URODZINY MARTY

Dziś świętowaliśmy urodziny Marty. Wszystkiego najlepszego

URODZINY JACKA

Dziś są urodziny Jacka 🎂🥳🎁Wszystkiego najlepszego Jacku 🥳🥳

XVII REGIONALNY KONKURS PLASTYCZNY „RÓŻANECZNIK – UROK I MAGIA

Miło poinformować nam o kolejnym sukcesie naszych uczestników. W XVII Regionalnym Konkursie Plastycznym „Różanecznik – urok i magia” zorganizowanym przez Gminne Centrum Kultury i informacji w Kochanowicach, Dariusz Żydek zajął I miejsce a Marta Borek została wyróżniona. Gratulujemy naszym uczestnikom i życzymy dalszych sukcesów.

PRZYGOTOWANIA DO DNIA MIESZKAŃCA

Pracowity piątek 😍 przygotowania do nadchodzącego Dnia Mieszkańca, który odbędzie się 23 czerwca 🙃Pracownia edukacyjno-biurowa, pracownia krawiectwa i haftu. Kiedy praca jest pasją pierwsze efekty przychodzą bardzo szybko 😌

TRENING KULINARNY

👩‍🍳👨‍🍳 Trening kulinarny w pracowni edukacyjno-biurowej, pracowni haftu i krawiectwa 👨‍🍳👩‍🍳🥗 Pracują w zgranym zespole, gdzie każdy z nich ma określone swoje zadania. Do treningu przyłączają się również instruktorzy terapii zajeciowej WTZ, który służy pomysłami i dobrymi radami odnośnie danego przepisu 💪👨‍🍳🍝 Zajęcia kulinarne to także planowanie budżetu domowego, przestrzeganie zasad BHP w kuchni, nauka obsługi urządzeń elektrycznych ale przede wszystkim poznanie skutków

STATUETKA

Statuetki wykonane przez naszych uczestników na Bieg Sylwan dla WKB Meta

PRACOWNIA PLASTYCZNA

Z okazji Dnia Matki uczestnicy w pracowni plastycznej własnoręcznie wykonali upominki dla swoich mam

Rafał
Tomek
Rafał
Marta
Marta
Bożena

URODZINY JOLI

Dziś są urodziny Jolanty 😍Jolu, wszystkiego najlepszego z okazji urodzin 🎂🥳🥳🥳

Jubilatka

WYCIECZKA DO TOSZKA

W dniu 26 maja uczestnicy grupa naszych uczestników brała udział w wycieczce do Toszka. W programie wycieczki było zwiedzanie tamtejszego zamku, częściowo odbudowanego po pożarze. Główną atrakcją było podziemie zamku, do którego aby się dostać trzeba było przejść przez ruchomy most. Znajdują się tam ekspozycje przedstawiające średniowieczny jarmark, warsztaty rzemieślnicze, sprzęty gospodarstwa domowego oraz lochy. Zwiedzaniu podziemia towarzyszyły efekty specjalne z atrakcjami multimedialnymi. Aby wejść na więżę zamku trzeba pokonać ponad 100 schodów. Mieści się tam Centrum Ekspozycji Historycznej z trzema salami wystawienniczymi. Ze szczytu wieży mogliśmy podziwiać przepiękną panoramę okolicy.

Klatka, w której zamykano przestępców
Studnia, w której wg. legendy, Złota Kaczka ukryła skarb
W oczekiwaniu na kawę

BASEN

Za oknem chłodno, więc Nasze uczestniczki chętnie korzystają z zajęć na basenie, które odbywają się cyklicznie w WOPR Lubliniec 🏊‍♀️💦💧

URODZINY ANI

Dzisiaj są urodziny Ani 🎁🎈🎂Wszystkiego najlepszego 😄😄♥️

SZWALNIA JANDREX-BIS

Pracownia haftu i krawiectwa odwiedziła w tym tygodniu firmę JANDREX-BIS. Jest to firma specjalizująca się w szyciu tapicerki meblowej i samochodowej. Ponadto, szyją także certyfikowaną odzież wojskową, odzież roboczą. Dziękujemy za poświęcony czas oraz przekazaną wiedzę 

BASEN

Od pewnego czasu Nasze Uczestniczki korzystają z basenu. Nasze Uczestniczki opanowują sztukę pływania oraz zachowania w wodzie. Nasze wyjścia na basen są lubiane przez Nasze Kobietki 🏊‍♀️. Jest to dobra okazja na ćwiczenia fizyczne i dobry humor. Panów również zachęcamy do wyjścia 🏊‍♂️

Ania, Patrycja, Ania
Marta, Bożena
Marta

MCDONALD

Nie samą pracą człowiek żyje. ☺️W ostatnich dniach grupa z pracowni haftu i krawiectwa w ramach treningu ekonomicznego wybrała się do McDonald’s🍔🌭🥙🥗🌮🍟. 🥞🧇🥐 Wybór czegoś wśród dużego menu był niezłym wyzwaniem dla naszych uczestników.

URODZINY AGNIESZKI

Dzisiaj są urodziny Agnieszki 🎁🎈🎂
Wszystkiego najlepszego 😄😄♥️

SUKCES UCZESTNICZKI

Nasza uczestniczka Marta Borek z pracowni pracowni plastycznej po raz kolejny znalazła się na liście zwycięzców – tym razem w konkursie plastycznym z okazji 750 lecia miasta Lubliniec. Konkurs pt. Lubi mi się tu mieszkać …Konkurs organizowany był przez Szkołę Podstawową nr 4 w Lublińcu

SZKOLENIE

Szkolimy się 🙂W dniu dzisiejszym odbylo się szkolenie dla uczestników WTZ w zakresie rozwijania kompetencji spoleczno-zawodowych. Spotkanie poprowadziła Pani Malgorzata Wanicka – Kasprzyk Doradca Zawodowy z PUP w Lublińcu 🙂

SUKCES UCZESTNICZKI

Kolejny sukces naszej uczestniczki. Marty Borek z pracowni plastycznej , która brała udział w ogólnopolskim Konkursie Plastycznym Relacje org. przez Zespół Szkół Specjalnych w Pyskowicach przy współpracy z Międzynarodowym Nieprzetartym Szlakiem z Lublina. Uroczyste otwarcie wystawy i ogłoszenie wyników odbyło się 26 kwietnia w Galerii Pod Cień w Pyskowicach. Na konkurs nadesłano ponad 100 prac, z których jury wybrało 20 przyznając 10 wyróżnień specjalnych i 10 wyróżnień. Nasza uczestniczka znalazła się wśród zwycięzców, zdobywając wyróżnienie w konkursie. Nagrodzone prace zostaną zaprezentowane podczas 32 Spotkania Artystów Nieprzetartego Szlaku Relacje, w Teatrze Muzycznym w Lublinie.

Galeria Podcień w Pyskowicach
Galeria Podcień
Marta
Rynek w Pyskowicach – jajko wydziergane na szydełku

URODZINY

Dziś są urodziny Michała 🎂🎁 Wszystkiego najlepszego Michał 🎂☺️☺️

Solenizant

SIŁOWNIA

Wiosna… cieplejszy wieje wiatr 🌿🌷

Anna
Paweł
Adam i Paweł
Mateusz i Piotrek
Darek
Tomek i Mirek
Piotrek i Mateusz
Darek

DZIEŃ JĘZYKA ANGIELSKIEGO

Jak miło rozpocząć dzień od nauki języka angielskiego 🙃 Pani Basia z pracowni edulacyjno-biurowej przygotowała dla Naszych uczestników prezentacje z okazji Dnia Języka Angielskiego, który miał miejsce 23 kwietnia 👏

Dzień języka angielskiego
Dzień języka angielskiego
Dzień języka angielskiego
Dzień języka angielskiego
Dzień języka angielskiego
Dzień języka angielskiego
Dzień języka angielskiego

WYNIKI KONKURSU NA NAJPIĘKNIEJSZĄ OZDOBĘ WIELKANOCNĄ

Oto wyniki konkursu na Najpiękniejszą Ozdobę Wielkanocną organizowanego Przez Gminne Centrum Kultury i Informacji w Kochanowicach 🙂 1 miejsce -Leon Samek, Dariusz Żydek i Marta Borek 2 miejsce – Adam Baron, Karolina Krzyczkowsk i Bożena Kipka 3 miejsce – Michal Szymański, Patrycja Ochman, Weronik Tomaszewska i Tomasz Bigelmajer Wyróżnienie. Paweł Osadnik, Paweł Owczarek, Anna Halemba, Janusz Szyłak, Andrzej Biszczanik Gratulujemy

KONKURS NA KARTKĘ WIELKANOCNĄ

Znamy już wyniki Konkursu ma kartkę Wielkanocną organizowanego przez Gminne Centrum Kultury w Herbach 👏I MIEJSCE: LEON SAMEK – Warsztaty Terapii Zajęciowej DPS Lubliniec WYRÓŻNIENIE- ex aequo: DARIUSZ ŻYDEK – Warsztaty Terapii Zajęciowej DPS Lubliniec ANNA KUKOWKA – Warsztaty Terapii Zajęciowej DPS Lubliniec MICHAŁ SZYMAŃSKI – Warsztaty Terapii Zajęciowej DPS Lubliniec PAWEŁ OSADNIK – Warsztaty Terapii Zajęciowej DPS Lubliniec ANNA REGULSKA – Warsztaty Terapii Zajęciowej DPS Lubliniec Wszystkim Naszym uczestnikom gratulujemy

PRACOWNIA KRAWIECKA

Wielkanoc, a z nią także i wiosna nadciąga dużymi krokami…Czy masz już pomysł, jakie dekoracje pojawią się w Twoim mieszkaniu, aby nabrało ono świątecznego i wiosennego charakteru??:) Inspirujemy…

ŚNIADANIE WIELKANOCNE

Święta to okazja do spotkań i biesiadowania przy wspólnym stole. Po dwóch latach przerwy spowodowanych pandemią, powróciliśmy do organizowania wspólnych uroczystości z uczestnikami i kadrą. Wczoraj usiedliśmy do wspólnego stołu by zjeść śniadanie wielkanocne i cieszyć się z nadchodzących świąt🐇🐰🐣🐤🐥

Śniadanie wielkanocne
Śniadanie wielkanocne
Śniadanie wielkanocne
Śniadanie wielkanocne
Śniadanie wielkanocne
Śniadanie wielkanocne
Śniadanie wielkanocne
Śniadanie wielkanocne
Śniadanie wielkanocne

WIZYTA W DRUKARNI FLEXON

Dnia 11 kwietnia grupa Uczestników z Naszego warsztatu po raz drugi wyruszyła na wycieczkę do Firmy Flexon – Drukarnia Etykiet w Kochcicach w celu przyjrzenia sie z bliska pracy wykonywanej w tym zakładzie. Dzięki uprzejmości Pana Michała, który oprowadził nas po wszystkich działach produkcyjnych mięliśmy okazję poznać poszczególne etapy powstawania etykiet 🖨Drukarnia Flexon jest firmą specjalizacją się w wytwarzaniu etykiet z nadrukiem, etykiet pustych, etykiet termicznych, do różnego typu zastosowań. W firmie tej drukuje się również etykiety ze zmiennymi kodami kreskowymi, z kodem QR, ze zmienną numeracją. Wykorzystuje się technologie druku takie jak: fleksografia, druk cyfrowy, druk termo transferowy oraz sitodruk.Składamy serdeczne podziękowania firmie FLEXON za poświęcony Nam czas, uprzejmość oraz okazanie empatii 🤝. Spotkanie wywołało na twarzy Naszych Uczestników mnóstwo radości 🙂🙂

FLEXON
FLEXON
FLEXON
FLEXON
FLEXON

WIZYTA W LUBITECE

W poniedziałek 11.04 Nasi Uczestnicy odwiedzili Lubitekę w Lublińcu. Uczestniczyliśmy w spotkaniu prowadzonym przez Panią Olę, na którym poznaliśmy historię Rapa Nui, czyli Wyspy Wielkanocnej. Naszych Uczestników najbardziej zaskoczyło nagranie, na którym widać, jak ważące kilka(naście) ton posągi moai poruszają się „same”. Podopieczni WTZ mieli również okazję wcielić się w rzeźbiarzy i samemu złożyć posążek moai.😊🥰🥰

SZKOŁA PODSTAWOWA NR 4 W LUBIŃCU

W Szkole Podstawowej nr 4 w Lublińcu dla uczniów klasy 8b i uczniów z oddziału przygotowawczego dla uczniów z Ukrainy odbyły się Polsko- ukraińskie warsztaty wielkanocne dla uczniów klasy 8b i uczniów z oddziału przygotowawczego dla uczniów z Ukrainy! Tematem warsztatów była dekoracja ze sklejki o charakterze wiosennym. Dziękujemy wszystkim uczestnikom 

WYCIECZKA DO GRACJI

W ramach aktywizacji zawodowej w dniu 17 marca sześcioosobowa grupa naszych uczestników wraz z opiekunami po raz kolejny była z wizytą w firmie GRACJA , której właścicielem jest Pan Johann Spallek .Zakład zajmuje się produkcją i sprzedażą konfekcji damskiej na rynki krajów Unii Europejskiej, głównie do Niemiec i Francji. Podczas zwiedzania zakładu, pani Iwona Osadnik przeprowadziła nas przez wszystkie etapy produkcyjne. Pani Iwona oraz panie z działów zamówień i projektów, profesjonalnie i wyczerpująco opowiadały o całym procesie produkcji. Na zakończenie , uczestnicy mieli możliwość szycia na przemysłowej maszynie, fachowo instruowani i kierowani przez Panią Iwonę.

Dziękujemy 😞

ŚWIATOWY DZIEŃ AUTYZMU

2 kwietnia to Światowy Dzień Świadomości Autyzmu. Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) autyzm występuje u 1 na 100 osób, co oznacza, że w Polsce żyje ok. 400 tys. osób z autyzmem.Autyzm jest całościowym zaburzeniem rozwoju o podłożu neurologicznym.Niestety, świadomość społeczna w naszym kraju nadal jest niewystarczająca. Często osoby z autyzmem są odbierane jako źle wychowane lub niegrzeczne a także jako dziwacy.Światowy Dzień Świadomości Autyzmu ma uświadomić, że są wśród nas osoby, które mają problem z komunikacją, postrzeganiem świata, rozumieniem relacji społecznych i w odmienny sposób odbierają wrażenia zmysłowe.

Postrzeganie świata przez osobę z autyzmem jest inne – nie gorsze ani lepsze, po prostu inne. Bądźmy tego świadomi.

Z okazji Światowego Dnia Świadomości Autyzmu uczestnicy naszego WTZ założyli niebieskie koszulki oraz dowidzieli się czym jest Autyzm.

Światowy Dzień Autyzmu
Pracownia edukacyjno – biurowa
Pracownia haftu i krawiecka
Pracownia plastyczna

PRACOWNIA PLASTYCZNA

Dla naszych uczestników prace plastyczne są sposobem wyrażania emocji, komunikowania się ze światem. A każda możliwość udziału w konkursie, wyjazdu z prezentacją prac – niezwykłym przeżyciem. Gdy tylko mówimy, że mogą wziąć w takich działaniach udział, rzucają wszystko i zabierają się do pracy. Taka możliwość naprawdę wiele dla nich znaczy, także pod względem terapeutycznym.To niezwykłe wydarzenie 💙

RAFAŁ
MARTA
TOMASZ
BOŻENA
DARIUSZ
MARTA
DARIUSZ
BOŻENA
LEON
TOMASZ

OZDOBY WIELKANOCNE

Kolejny tydzień pracy na naszych Warsztatach owocuje w wiele ciekawych prac. Część uczestników pracuje nad ozdobami wielkanocnymi na konkurs, część przygotowuje prace na konkurs ogłoszony przez Szkole Podstawową nr 4 im. 74 Górnośląskiego Pułku Piechoty w Lublińcu „Lubi się tu mieszkać”. Jeszcze inni przygotowują prace związane z nadchodzącym Światowym Dniem Osób z Autyzmem 🧩🟦

Praca konkursowa Andrzeja

SIŁOWNIA ZEWNĘTRZNA

Siłownia zewnętrzna to doskonały sposób na aktywność na świeżym powietrzu, dlatego też grupa naszych uczestników pod czujnym okiem instruktora udała się na boisko ORLIK, gdzie poprawiała formę fizyczną i dotleniała organizm. Polecamy taką formę aktywności

Anna
Paweł
Anna
Piotruś 🤗
Jacek i Piotrek
Paweł
Anna, Ania, Agnieszka i Paweł
Agnieszka i Paweł
Piotruś

PRACOWNIA KRAWIECKA

Się dzieje. Nudy nie ma, praca wre. Każdego dnia uczymy się i ćwiczymy coś nowego. Wzmacniamy wcześniej nabyte umiejętności. Stajemy się coraz lepsi 💪💪💪

Mateusz
Jajko wykonane na konkurs w pracowni krawieckiej
Stroik wykonany na konkurs w pracowni krawieckiej
Ozdoba wykonana w pracowni haftu
Poduszki i ozdoby wykonane w pracowni haftu i krawiectwa
Adam tka na Krośnie
Ozdoby wiosenne

SPOTKANIE Z POLICJANTAMI

W dniu dzisiejszym gościliśmy w naszej placówce funkcjonariuszy Komendy Powiatowej Policji 👮‍♂️👮‍♀️🚔🚓🚨z Lublińca, którzy poruszyli problematykę bezpieczeństwa i omówili inne istotne zagadnienia, uświadamiając tym samym uczestników WTZ.

Spotkanie dotyczyło:

– agresji, przemocy i naruszenia nietykalności cielesnej,

– niewłaściwego korzystania z telefonu i Internetu,- odpowiedzialności prawnej za wykroczenia.Zajęcia edukacyjne z takiego zakresu tematycznego to bardzo ważny element realizacji programu rehabilitacji społecznej, gdyż umiejętność właściwego reagowania w różnych, a przede wszystkim trudnych sytuacjach stanowi o poczuciu bezpieczeństwa tak naszym jak i osób nas otaczających co jest niezbędne dla właściwego funkcjonowania w społeczeństwie.

Serdecznie DZIĘKUJEMY dzielnicowemu st. sier. Łukaszowi Drynd, st. sier. Tomaszowi Konickiemu, asp. sztab. Monice Wacławek za współpracę w ramach działań edukacyjnych wspomagających proces rehabilitacyjny naszych podopiecznych.

PRACOWNIA HAFTU

Uczestnicy WTZ nie zwalniają tempa 😍👋 Pracujemy pełną parą,💪 dlatego przedstawiamy następne ozdoby wielkanocne. Pracownia haftu i krawiectwa to fabryka pomyslów 🐇🐰🐥

Jolanta
Poduszka
Agnieszka
Marek
Jolanta i Grażyna

ZAKŁAD AKTYWNOŚCI ZAWODOWEJ W KLUCZBORKU

W dniu dzisiejszym Kierownik WTZ wraz z instruktorem terapii oraz uczestnikami odwiedzili Zakład Aktywności Zawodowej w Kluczborku. Spotkania są bardzo ważne! Dzięki nim możemy wymienić się doświadczeniami i spostrzeżeniami. Krótko mówiąc, mamy możliwość pokazania innym naszej działalności. Możemy się pochwalić tym, co już osiągnęliśmy i posłuchać cennych rad, jak sprawić, by mogło być jeszcze lepiej. Spotkania to też szansa na nawiązanie nowych znajomości i poznanie wspaniałych ludzi, a przede wszystkim na spędzenie miłych chwil! Dziękujemy kadrze Zakładu Aktywności Zawodowej w Kluczborku za spotkanie i przekazaną wiedzę ☺️

ŚWIATOWY DZIEŃ POEZJI

Dziś tj. 21 marca obchodziliśmy Światowy Dzień Poezji📖📚Celem tego dnia jest promocja czytania, pisania, publikowania i nauczania poezji na całym świecie 📚🔖📖Tego dnia uczestnicy wraz z instruktorami terapii wysłuchali prezentacji przygotowanej przez pracownię edukacyjno-biurową. Pani Anna Dudek przedstawiła Nam swoje wiersze. Następnie, odsłuchaliśmy wiersze znanych polskich poetów. Można było usłyszeć poezję Adama Mickiewicza, Wisławy Szymborskiej, Czesława Miłosza.Jak podkreśla Nasza Uczestniczka – Pani Anna Dudek to poezja ma niezwykłą moc, burzy wszelkie granice rozumu pozwala fantazjować oddawać się marzeniom, zaznajomić się ze światem wyobraźni i wszelkiej twórczości. Poezja jest uosobieniem najwybitniejszych wartości. Poeta to człowiek odznaczający się mądrością i szczęściem.Pani Anna wiersze piszę o tym, co czuję, co rodzi się w jej fantazji. O marzeniach i pragnieniach duszy i ciała. Piszę o wieczności, przeznaczeniu. O bogu i prawdzie.Pani Ani gratulujemy talentu, wyobraźni oraz sukcesów 👏Życzymy, aby Pani nadal z takim zaangażowaniem rozwijała swój talent i spełniała swoje marzenia

Wszyscy z zaangażowaniem wysłuchali prezentacji
☺️
21 marca – Światowy Dzień Poezji
Anna Dudek- Nasza uczestniczka, poetka ….
Sławni polscy poeci …
Wiersze Pani Anny
Pani Anna
Wiersze Pani Anny
Pani Anna Regulska i Pani Anna Dudek

WYCIECZKA DO SZWALNI

W ramach aktywizacji zawodowej w dniu 17 marca sześcioosobowa grupa naszych uczestników wraz z opiekunami, była z wizytą w firmie GRACJA , której właścicielem jest Pan Johann Spallek .Zakład zajmuje się produkcją i sprzedażą konfekcji damskiej na rynki krajów Unii Europejskiej, głównie do Niemiec i Francji. Podczas zwiedzania zakładu, pani Iwona Osadnik przeprowadziła nas przez wszystkie etapy produkcyjne. Pani Iwona oraz panie z działów zamówień i projektów, profesjonalnie i wyczerpująco opowiadały o całym procesie produkcji. Na zakończenie , uczestnicy mieli możliwość szycia na przemysłowej maszynie, fachowo instruowani i kierowani przez panią Iwonę. .

Pani Iwona z działu zamówień pokazuje katalog z próbkami tkanin
Pani Iwona z działu zamówień pokazuje katalog z próbkami tkanin
Uczestnicy wycieczki z Panią Iwoną, która była Naszym przewodnikiem podczas zwiedzania zakładu
Dział krojenia poszczególnych elementów konfekcji
Pani Iwona prezentuje maszynę do wszywania gumek i marszczenia tkanin
Szwalnia
Szwalnia
Ania jako pierwsza podjęła się próby szycia na profesjonalnej maszynie
Ania
Paweł
Patrycja
Ania

PIERWSZA POMOC

⛑🩹W nagłych, nieprzewidzianych sytuacjach zagrożenia życia lub zdrowia ważna jest każda minuta i właściwy sposób postępowania. Aby móc skutecznie udzielić pierwszej pomocy musimy posiadać wiedzę, umiejętności i znać jej podstawowe zasady.W pokazie udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej brali udział wszyscy uczestnicy wraz z instruktorami terapii. Na pokazie omawiane były szeroko rozumiane zagadnienia z zakresu pierwszej pomocy a następnie odbyła się część praktyczna, na której uczestnicy ćwiczyli nabyte umiejętności: udzielania pierwszej pomocy (masaż serca), układanie w pozycji bezpiecznej ustalonej, pomoc w przypadku zadławienia, pomoc w przypadku zranienia i innych sytuacji zagrażających życiu i zdrowiu.Pan Marek wraz ze Strażakami Ochotniczej Straży Pożarnej w Skrzydłowicach udzielili odpowiedzi na zadawane pytania dotyczące między innymi: algorytmu podstawowych zabiegów resuscytacyjnych, zasad udzielania pierwszej pomocy, właściwego korzystania z numerów alarmowych.. Spotkanie cieszyło się dużym zainteresowaniem ze strony instruktorów terapii jak i uczestników WTZ. Nabycie nowej i utrwalenie posiadanej wiedzy, która może uratować ludzkie życie to niezwykle cenna umiejętność.Bardzo dziękujemy Panu Markowi oraz Strażakom Ochotniczej Straży Pożarnej w Skrzydłowicach za to, że podzielili się swoją bezcenną wiedzą!👨‍🚒👩‍🚒⛑

Pan Marek oraz strażacy OSP w Skrzydłowicach
Defibrylator, fantom
Defibrylator i fantom
Strażacy OSP Skrzydłowice
Darek podczas ćwiczeń z użyciem defibrylatora
Krzysztof podczas ćwiczeń z użyciem defibrylatora
Piotr podczas wykonywania masażu serca
Sebastian podczas wykonywania masażu serca
Mateusz podczas wykonywania masażu serca
Pani Karina z OSP Skrzydłowice pokazuje w jaki sposób należy udzielić pomocy dziecku, które się zadławiło
Pani Karina z OSP Skrzydłowice pokazuje w jaki sposób należy udzielić pomocy dziecku, które się zadławiło
Paweł podczas ćwiczeń
Strażak OSP Skrzydłowice pokazuje w jaki sposób udzielić pomocy osobie w przypadku zranienia
Mateusz, Patrycja i Paweł w trakcie ćwiczeń polegających na udzieleniu pomocy osobie ze złamaniem …

PRACOWNIA KRAWIECKA

Nareszcie wiosna ze swoim ciepłem, zapachami, kolorami i z nadzieją.Każda pracownia też jest już w swoim rytmie… Dziś – pracownia krawiecka 🌷🌹💐🌸

Ewelina, Mateusz, Karolina
Tulipany z materiału
Tulipany z materiału
Rowerek wykonany przez Mateusza ze sznurka jutowego

PRACOWNIA CERAMICZNA

Dzisiaj zajrzymy do pracowni ceramicznej ….A tam….⬇️⬇️⬇️ takie cuda …. Jajka, baranki, anioły, lalki…. Działamy i tworzymy 🍀

Pracownia ceramiczna Andrzej
Pracownia ceramiczna – Cezary
Wytwory wykonane przez Cezarego
Krzysztof i Jajko wykonane z gliny szamotowej
Arek w trakcie tworzenia wyrobów z gliny
Anioły, jajka, kura
Jajko
Baranek przed wypałem
Anioł
Laleczki przed szkliwieniem

URODZINY EWELINY

Dzisiaj urodziny obchodzi Ewelina z pracowni krawieckiej 🥳🎁🎂 świętujemy .. Ewelino- życzymy Ci wszystkiego najlepszego 😍

Urodziny Eweliny

PRACOWNIA PLASTYCZNA

Witrażowe gęsi wykonane przez Pana Leona w pracowni plastycznej

Witrażowe gęsi
Pan Leon w trakcie swojej pracy

PRACOWNIA PLASTYCZNA

W afrykańskich klimatach – prace uczestników z pracowni plastyczne

Afrykańskie klimaty
Tomek, Bożena, Dariusz, Marta

WIZYTA W DRUKARNI „FLEXON” W KOCHCICACH

W dniu dzisiejszym grupa Uczestników z Naszego warsztatu licząca 6 osób wyruszyła na wycieczkę do Firmy Flexon – Drukarnia Etykiet w Kochcicach w celu przyjrzenia sie z bliska pracy wykonywanej w tym zakładzie. Dzięki uprzejmości Pana Michała, który oprowadził nas po wszystkich działach produkcyjnych mięliśmy okazję poznać poszczególne etapy powstawania etykiet 🖨Drukarnia Flexon jest firmą specjalizacją się w wytwarzaniu etykiet z nadrukiem, etykiet pustych, etykiet termicznych, do różnego typu zastosowań. W firmie tej drukuje się również etykiety ze zmiennymi kodami kreskowymi, z kodem QR, ze zmienną numeracją. Wykorzystuje się technologie druku takie jak: fleksografia, druk cyfrowy, druk termo transferowy oraz sitodruk.Składamy serdeczne podziękowania firmie FLEXON za poświęcony Nam czas, uprzejmość oraz okazanie empatii 🤝. Spotkanie wywołało na twarzy Naszych Uczestników mnóstwo radości 🙂🙂

Spotkanie z właścicielem firmy Flexon
Pan Michał prezentuje Nam już nadrukowane etykiety.
Tworzenie grafiki specjalnie dla Naszych Uczestników 🤗
Pan Michał opowiadał Nam o czterech podstawowych barwach 🎨
Pan Michał opowiadał Nam o czterech podstawowych barwach 🎨
Prezentowanie etykiet nadrukowanych na rolkach.
Ploter tnący

DZIEŃ MĘŻCZYZNY

Dziś świętowaliśmy Międzynarodowy Dzień Mężczyzny 😀🧑‍🔧 życzymy wszystkim Panom siły💪 i odwagi ,aby pokonywać przeciwności losu!Wszystkiego najlepszego!!🎉😉

DZIEŃ KOBIET

Dziś w WTZ to trochę inny dzień pracy niż zazwyczaj – Panowie zadbali o poczęstunek i drobny upominek.

Nasi Panowie wraz z Uczestniczką – Karoliną zaprezentowali się w utworach muzycznych, tych znanych i tych specjalnie skomponowanych na tę okazję…

Czego nam dziś życzyć? Żebyśmy zawsze mogły tak się uśmiechać

Kierownik WTZ składa podziękowania wszystkim Panom za zorganizowanie koncertu
Sto lat sto lat…. 🎶🎹🎵
WTZ
WTZ
🎵
Występ Naszych uczestników – Karoliny i Czarka z zespołu „Astrin 5”

WIZYTA W LUBITECE

W dniu dzisiejszym zorganizowano wyjście Naszych Uczestników wraz z Instruktorami Terapii do Miejsko-Powiatowej Biblioteki w Lublińcu. W czasie zajęć zwiedzono wszystkie działy biblioteki: czytelnię, wypożyczalnie dla dorosłych oraz dział dla dzieci i młodzieży, zapoznając się z zasadami funkcjonowania placówki i propozycjami spędzania w niej czasu. Pani Olga Hadrian na początku przedstawiła Uczestnikom sposób zamawiania i rezerwowania książek, czasopism, przeglądania księgozbioru biblioteki za pomocą komputerów znajdujących się w bibliotece.

Ponadto, Uczestnicy odwiedzili również dział dla osób z niepełnosprawnością, gdzie można wypożyczyć książkę z dużą czcionką tzw. „duże litery” lub audiobook.

Uczestnicy zostali wprowadzeni w magiczny świat książek, dowiedzieli się jak należy o nie dbać, na czym polega wypożyczanie. Największe wrażenie zrobiła na uczestnikach mnogość i różnorodność zgromadzonych tam książek.

Spore zainteresowanie wzbudziła pracownia komputerowa, strefa gier na Xbox, sala konferencyjna. Na zakończenie zadowoleni i zachęceni Uczestnicy obiecali, że dołączą do kręgu nowych czytelników.

Dzięki tej wycieczce Uczestnicy lepiej będą orientować się w rozmieszczeniu oddziałów w bibliotece, będą potrafili wyszukać i zamówić potrzebną książkę.

Serdecznie dziękujemy Pani Oldze Hadrian oraz Janinie Krupinskiej za miłe przyjęcie i gościnę . Na pewno skorzystamy z zaproszenia na kolejną wizytę w bibliotece.📖📚

Przed biblioteką
Sala konferencyjna – wspólne zdjęcie z Panią Olgą Hardian i Janiną Krupińską
Nasz Uczestnik Paweł za mównicą podczas próby przemówienia 😉
Stefa gier na Xboxie😄 bawiliśmy się świetnie 😄💃🕺
Sala gier
Pracownia komputerowa z czytelnią
Wprowadzenie w świat książki …
Zasady korzystania z regałów
Nowości … literatura popularnonaukowa.
Dział dziecięcy. Na zdjęciu Rafał, Agnieszka,
Literatura kobieca. Na zdjęciu Ania
Literatura kobieca.
Audiobook.
Anna Dudek z Panią Janiną Krupińską. Tomik poezji Pani Anny
Adam i Jolanta
Dumna Anna Dudek i jej tomik poezji wśród księgozbioru bibliotecznego

KOLEJNY SUKCES NASZYCH UCZESTNIKÓW

29 października miała miejsce uroczysta gala wręczenia nagród w etapie wojewódzkim XIX Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego „Sztuka Osób Niepełnosprawnych” organizowanego przez PFRON. Tytuł tegorocznej edycji przebiegał pod hasłem „To, co kocham” . Na konkurs przesłano 143 prace z 46 placówek działających na terenie województwa śląskiego. Warsztaty Terapii Zajęciowej z Lublińca reprezentowała liczna grupa, bo aż pięcioosobowa. Nasi uczestnicy przygotowali prace w czterech z pięciu kategorii: malarstwo i witraż – Tomasz Bigielmajer i Dariusz Żydek, rysunek i grafika – Anna Regulska, tkanina i aplikacja – Marta Borek oraz rzeźba kameralna i płaskorzeźba – Paweł Suchan, który jest mieszkańcem DPS a na warsztaty uczęszcza jako wolontariusz. Pośród laureatów konkursu znalazło się aż trzech naszych uczestników. Pan Dariusz Żydek w swojej kategorii zajął I miejsce, pan Paweł Suchan w swojej kategorii zdobył II miejsce a pan Tomasz Bigielmajer otrzymał nagrodę specjalną Dyrektora Miejskiego Domu Kultury w Łaziskach Górnych. Jest to ogromny sukces dla naszych uczestników i naszej placówki. Po części oficjalnej wszyscy goście gali zostali zaproszeni na poczęstunek, podczas którego mogli podziwiać wystawę wszystkich prac uczestników konkursu. W drodze powrotnej uczciliśmy zwycięstwo smacznym obiadem w stylowej restauracji „Rajcula” koło Gliwic. Kochani, jesteśmy z Was bardzo dumni. Wszystkim uczestnikom konkursu gratulujemy wspaniałych prac a laureatom zwycięstwa. Życzymy dalszych sukcesów.

Pan Dariusz Żydek podczas wręczania nagrody
Pan Dariusz Żydek podczas wręczania nagrody
Pan Paweł Suchan podczas wręczania nagrody
Pan Paweł Suchan podczas wręczania nagrody
Pan Tomasz Bigielmajer podczas wręczania nagrody
Pan Tomasz Bigielmajer podczas wręczania nagrody
Statuetka za I miejsce
Pan Dariusz po otrzymaniu nagrody
Podczas zwiedzania wystawy
Podczas zwiedzania wystawy
Podczas zwiedzania wystawy
Podczas zwiedzania wystawy
Podczas zwiedzania wystawy
Podczas zwiedzania wystawy
Podczas zwiedzania wystawy
Podczas zwiedzania wystawy
Poczęstunek dla uczestników gali
Stylowa karczma „Rajcula”
Stylowa karczma „Rajcula”
Stylowa karczma „Rajcula”
Stylowa karczma „Rajcula”
Stylowa karczma „Rajcula”
Stylowa karczma „Rajcula”
Stylowa karczma „Rajcula”
W restauracji „Rajcula” – Marta…..
Oczekując na obiad – Piotr
Zadowoleni – Dariusz i Paweł
Tomasz
Anna
Najedzeni i szczęśliwi
Tomasz
Paweł
Dariusz

WYSTĘP W MDKU

„Człowiek jest wielki nie przez to, co posiada, lecz przez to, kim jest i nie przez to, co ma, lecz przez to, czym dzieli się z innymi.”

21 października 2021 roku to dzień który znacząco zapisał się w historii Środowiskowego Domu Samopomocy w Lublińcu. W tym właśnie dniu miał miejsce jubileusz 25-lecia działalności ŚDS w Lublińcu połączony z obchodami Światowych Dni Zdrowia Psychicznego. Z tej okazji w Miejskim Domu Kultury w Lublińcu przygotowany został program artystyczny połączony z wykładem nt. zdrowia psychicznego. Obchody uświetniła część artystyczna przygotowana m. in. przez naszych mieszkańców. Był to występ wokalny. Zarówno występ, jak i całokształt imprezy wywarł na Nas bardzo pozytywne wrażenie. Składamy serdeczne podziękowania za zaproszenie do udziału w tym jubileuszu.

Występ w MDKu

WYCIECZKA DO TRUSKOLAS

Zwiedzamy boisko w Truskolasach, które niedawno otwierał Premier M. Morawiecki oraz K. Błaszczykowski.

Boisko
Uczestnicy wycieczki
Uczestnicy wycieczki

XIX OGÓLNOPOLSKI KONKURS PLASTYCZNY „SZTUKA OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH

W ciągu ostatniego miesiąca, uczestnicy w pracowni plastycznej przygotowali się do XIX Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego „Sztuka Osób Niepełnosprawnych” organizowanego przez PFRON. Tegoroczna edycja konkursu zatytułowana jest „To, co kocham”. Konkurs cieszył się dużym zainteresowaniem]wśród naszych uczestników. W tym roku cztery osoby z warsztatów i jedna osoba z DPS postanowiła spróbować swoich sił w konkursie i z dużym zaangażowaniem przystąpiły do pracy. Jedna z uczestniczek zabierała nawet pracę do domu, by w dni wolne od zajęć kontynuować swoje dzieło. Prace na konkurs został podzielony na pięć kategorii, w zależności od technik ich wykonani: malarstwo i witraż, tkanina i aplikacja, rysunek i grafika, rzeźba kameralna i płaskorzeźba oraz fotografia. Nasi uczestnicy wykonywali prac zgodnie z tematem tegorocznej edycji, z wykorzystaniem różnych technikach plastycznych, w czterech proponowanych kategoriach.

Tomasz podczas tworzenia pracy
Tomasz prezentuje swoją pracę pt. „Kolorowy Świat mojej wyobraźni”
Praca w kategorii malarstwo i witraż została wykonana techniką mozaika papierowa
Dariusz podczas wykonywania pracy
Dariusz prezentuje swoją pracę pt. „Zapach morskiej bryzy”
Praca w kategorii malarstwo i witraż została wykonana techniką mozaika szklana
Marta podczas wykonywania pracy
Marta prezentuje swoją pracę pt. ”Tam serce moje, gdzie dom mój”
Praca w kategorii tkanina i aplikacja, została wykonana techniką filcowanie na sucho
Anna podczas wykonywania pracy
Anna prezentuje swoją pracę pt. „Moja pasja – konie”
Praca w kategorii rysunek i grafika została wykonana techniką mieszaną – tusz, węgiel i pastele suche
Pan Paweł prezentuje swoją pracę pt. „Motor – moja miłość, moje życie”
Praca w kategorii rzeźba kameralna i płaskorzeźba wykonana z recyklingu techniką mieszaną – metaloplastyka i papieroplastyka
Praca w kategorii rzeźba kameralna i płaskorzeźba wykonana z recyklingu techniką mieszaną – metaloplastyka i papieroplastyka
Praca w kategorii rzeźba kameralna i płaskorzeźba wykonana z recyklingu techniką mieszaną – metaloplastyka i papieroplastyka
Praca w kategorii rzeźba kameralna i płaskorzeźba wykonana z recyklingu techniką mieszaną – metaloplastyka i papieroplastyka
Uczestnicy konkursu ze swoimi pracami przed siedzibą PEFRON w Katowicach.

Wycieczka do ZOO

W dniu 29 września uczestnicy z WTZ brali udział w wycieczce do Zoo w Chorzowie. Śląski Ogród Zoologiczny to jeden z największych i najstarszych ogrodów zoologicznych w Polsce. Spotkaliśmy tu naszych ulubieńców: słonie, żyrafy, zebry, nosorożce, wielbłądy a także mnóstwo innych gatunków ssaków, ptaków, gadów i płazów. Naszym uczestnikom bardzo spodobały się pingwiny, które od niedawna są nowymi mieszkańcami Śląskiego Zoo. Chociaż pogoda nie do końca nam dopisała, spędziliśmy bardzo przyjemny dzień. Spacer alejkami ogrodu, obserwacja zwierząt i ich zachowań, oraz przepiękna roślinność zrelaksowały nas i dostarczyły dużo radości.

Uczestnicy wycieczki
Przed wybiegiem dla żyraf
Bohater drugiego planu pozuje do zdjęcia
Przed basenem dla pingwinów
Z drugiej strony basenu, przez szybę można obserwować zachowanie pingwinów pod wodą
Jeden z pingwinów był bardzo towarzyski podpływał i stukał dziobem o szybę
Pingwinowi szczególnie spodobał się nasz kierowca, do którego wielokrotnie podpływał
Nasi uczestnicy chętnie pozowali do wspólnych zdjęć
Przed wybiegiem dla wielbłądów
Niewątpliwą atrakcją w Zoo są figury zwierząt, które można dotknąć …
… a nawet na nich usiąść
Janusz przed akwarium z egzotycznymi rybami
Anna przed akwarium z egzotycznymi rybami
Na pierwszym planie uśmiechnięte twarze Marty i Dariusza a w tle panda mała
W ogrodzie pawie chodziły poza klatkami
Tylko nieliczni chcieli pozować do tego zdjęcia. Ciekawe dlaczego?

Wycieczka do Owczarkowej Zagrody

W dniu 08 września br. odbyła się wycieczka pracowników i uczestników Warsztatów Terapii Zajęciowej do Owczarkowej Zagrody. „Owczarkowa Zagroda” znajduje się w województwie śląskim, gminie Konopiska w miejscowości Wąsosz. Gospodarstwo położone jest na trasie rowerowej szlakiem kopalni rud żelaza. Zagroda znajduje się w otoczeniu lasów, łąk z dala od głównej drogi.

W zagrodzie mieszka 56 gatunków zwierząt, między innymi: alpaki, kozy domowe, daniele, pawie, bażanty łowne, srebrne, diamentowe, królewskie, złociste, bananowe, papugi i inne.

Ponadto, pracownicy zagrody zaprosili Nas na warsztaty robienia pachnidełek. Nasi Uczestnicy samodzielnie przygotowali pachnidełka, które następnie zabrali ze sobą na pamiątkę.

Zarówno pracownicy jak i uczestnicy bardzo miło spędzili sympatycznie czas na świeżym powietrzu. Podczas wizyty zorganizowano dla Nas ognisko w przyjemnym otoczeniu lasu, wody.

Odwiedziny Uczestników w zagrodzie były bardzo istotne, zwłaszcza że dzięki takim spotkaniu Uczestnicy mogą łatwiej przyswoić wiedzę o zwierzętach, przyrodzie.

Daniel
Karmienie ryb
Uczestnikom towarzyszył uśmiech i radość z karmienia zwierząt
Bażant bananowy
Paw
Zwiedzanie terenu zagrody w której można było zobaczyć ptaki
Jacek
Zwiedzanie skansenu
Wspólne biesiadowanie przy grillu

WYCIECZKA DO OLSZTYNA KOŁO CZĘSTOCHOWY

Dnia 25.08.2021r odbyła się wycieczka do Olsztyna, w której udział wzięli uczestnicy pracowni technicznej i instrumentalnej wraz z dwoma opiekunami-terapeutą panem Tomaszem Dulskim oraz panią psycholog Agnieszką Banaś –Zając. Wycieczka rozpoczęła się o godzinie 9 –tej, gdy opuściliśmy placówkę. Kiedy przybyliśmy na miejsce swoją przygodę rozpoczęliśmy od zwiedzania ruin warowni. Zamek Olsztyn, zniesiony w drugiej połowie XIII stulecia, jest jednym z największych i najbardziej efektownych reliktów obiektów obronnych Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej. Uczestnikom, pomimo niewielkich trudności (strome podejście) zwiedzanie ruin zamku sprawiło wiele radości i satysfakcji. Następnie uczestnicy zakupili pamiątki, po czym udaliśmy się na pizzę do pizzerii Basteja. Po spożyciu posiłku, w radosnych nastrojach wyruszyliśmy w drogę powrotną.

Wycieczka do Olsztyna
Wycieczka do Olsztyna
Wycieczka do Olsztyna
Wycieczka do Olsztyna
Wycieczka do Olsztyna
Wycieczka do Olsztyna

TWÓRCZOŚĆ NASZEJ UCZESTNICZKI

Poezja Naszej Uczestniczki

WYCIECZKA DO ALPAKARNI

8 lipca grupa uczestników z pracowni gospodarstwa domowego wybrała się na wycieczkę do Alpakarni w Poczesnej k Częstochowy. Wiadomym jest, iż kontakt z alpakami wspomaga rehabilitację ruchową i umysłową, a także poprawia samopoczucie. Zabawy z alpakami, ich przytulanie i głaskanie, sprzyjają rozluźnieniu, uspokojeniu oraz wyciszeniu. Każdy dostał pudełeczko z karmą, więc mógł osobiście karmić alpaki oraz towarzyszące im owieczki i kozy. Dodatkową atrakcją były egzotyczne zwierzęta w zagrodach, uczestnicy podziwiali wielbłąda, zebrę, surykatki, osiołki i inne. Na koniec wszyscy oglądali zwierzęta przez okno kawiarenki przy kawie i lodach.

Zwierzęta jadły z ręki
Alpaki wypatrujące zwiedzających
Karma znikała błyskawicznie
Zwiedzanie mini zoo

Piknik w „Leśniczówce” dla uczestników i personelu WTZ

Dnia 29.06.2021r w lublinieckiej „Leśniczówce” odbył się piknik dla uczestników i pracowników WTZ.

Pogoda dopisała, było ciepło i słonecznie. Nad bezpieczeństwem przy grillu czuwał instruktor terapii p. Artur Kacprzycki. Ponadto, uczestnicy WTZ umilali sobie czas przy grillu wesołymi piosenkami oraz wspólnymi grami i zabawami. 

Nie zabrakło także innych produktów i przysmaków takich jak ciasto, chleb ze smalcem i kiszone ogórki. Wszyscy z zapałem degustowali potrawy przygotowane przez pracownię gospodarstwa domowego, koordynowana przez instruktorkę terapii p. Mariolę Młynarską.

Swoją obecnością zaszczycili Nas także p. Dyrektor – Ryszard Spychalski oraz p. wicedyrektor Jerzy Cyrulik.

Pozostaje nam czekać na kolejne takie spotkanie….

Piknik w leśniczówce
Piknik w leśniczówce
Piknik w leśniczówce
Piknik w leśniczówc
Piknik w leśniczówce
Piknik w leśniczówce
Piknik w leśniczówce
Piknik w leśniczówce
Piknik w leśniczówce
Piknik w leśniczówce

Warsztaty Terapii zajęciowej zapraszają

Plakat promocyjny
Plakat promocyjny
Plakat promocyjny
Plakat promocyjny
Plakat promocyjny
Plakat promocyjny
Plakat promocyjny
Plakat promocyjny
Plakat promocyjny
Plakat promocyjny

Uczestnicy z pracowni gospodarstwa domowego zrobili gofry

Przygotowanie ciasta na gofry
Czas na sprzątanie
Efekt końcowy

Składamy serdeczne podziękowania Naszemu Darczyńcy za przekazanie pianina.

Kiedy pomagamy innym, pomagamy sobie – ponieważ wszelkie dobro, które dajemy, zatacza koło i wraca do nas.

Pianino
Pianino

Bardzo serdecznie i szczerze DZIĘKUJEMY!

Dziś zaczynamy działania w nowej pracowni, uczymy się robić biżuterię, to pierwsze dzieło, powstało pod kierunkiem pankiem pana Ryszarda i w konsultacji z panią Mariolą,

Biżuteria
Biżuteria
Wznowienie zajęć WTZ

Po ponad rocznej przerwie warsztaty terapii zajęciowej znowu odtworzyły się na uczestników ze środowiska lokalnego. Na chwilę obecną działają w trybie rotacyjnym tzn. hybrydowym. Uczestnicy, rodzice i kadra WTZ bardzo się cieszą, że po takiej długiej przerwie warsztat znowu ruszył. Zapraszamy również na profil na Facebooku, gdzie można zobaczyć już pierwsze efekty pracy Naszych Uczestników w stacjonarnym trybie pracy.  

Zajęcia warsztatowe Kadry Warsztatów Terapii Zajęciowej

Zajęcia ceramiczne 17.03.2021

Zajęcia komputerowe 16.03.2021

Zajęcia plastyczne 10 – 11.03.2021

Zajęcia z biblioterapii w 05.03.2021

Zajęcia z muzykoterapii w dniu 04.03.2021