Informacja o wolnych miejscach w DPS

Aktualnie posiadamy wolne miejsca w pokojach dwuosobowych z łazienką.  Koszt utrzymania mieszkańca w roku 2021 wynosi  3676,93 zł.

Szatnia w warsztatach

W Domu prowadzona jest rehabilitacja społeczna, fizjoterapia – prócz sali rehabilitacji do dyspozycji mieszkańców posiadamy dostępną przez cały dzień siłownię, usprawnianie ruchowe odbywa się także w pokojach mieszkalnych, aktualnie w domu pracuje 8 fizjoterapeutów (SPRAWDZIĆ razem z firmą zewnętrzną).   

Rehabilitacja

Przy Domu funkcjonują Warsztaty Terapii Zajęciowej, które w 8 pracowniach dają szansę na dalszą rehabilitację zawodową. Orkiestra dęta prowadzona przez pana Tomasza Dulskiego jej inicjatora, jest wyjątkową w skali kraju inicjatywą, umożliwiającą mieszkańcom Domu naukę gry na profesjonalnych instrumentach. Posiadamy profesjonalną salę do ćwiczeń, zespół uczestniczy w imprezach zewnętrznych nie związanych wyłącznie z życiem Domu.

Pracownia ślusarsko-techniczna

W bieżącym utworzono w Domu zespół T-terapeutyczny, przeznaczony dla 12 osób nastawionych na usamodzielnienie  i życie poza DPS, wyposażony pokoje 2 osobowe z łazienkami, sprzęt do treningów samodzielności (między innymi sprzęt AGD do samodzielnej obsługi: pralko-suszarki, kuchenki mikrofalowe, komputery, odkurzacz). Do zespołu przynależy pawilon terapeutyczny do zajęć psychologicznych, psychoterapeutycznych, relaksacyjnych.

Mozaika

Pawilon o powierzchni ponad 150 m2 posiada w pełni wyposażoną kuchnię, wyremontowaną łazienkę oraz główną salę z kominkiem.

Nasze instrumenty w orkiestrze

Dom podzielony jest na 7 zespołów, każdy z zespołów posiada swoją indywidualną specyfikę. Zespoły A, B i C znajdują się w najstarszej części Domu, w kompleksie położonym bezpośrednio przy ul. Kochcickiej, mieszkańcy posiadają na każdym z zespołów pokoje dwu i trójosobowe. W każdym zespole znajduje się świetlica z komputerem umożliwiającym kontakt online oraz dostęp do internetu, (otwarta sieć WiFi znajduje się na terenie całego Domu). W roku 2020 w świetlicach zamontowano system mechanicznej wentylacji, zapewniający szybką wymianę powietrza (w ramach ograniczenia zagrożenia COVID) oraz profesjonalne oczyszczacze powietrza.

Pokój leżący

Kuchenki z niezbędnym wyposażeniem do samodzielnego przygotowania posiłków. W roku 2020 i 2021 kuchenki zostały doposażone w nowe kuchnie elektryczne, mikrofalowe, czajniki i zmywarki naczyń. W każdy z zespołów znajduje się gabinet zabiegowy. W roku 2020 gabinety zostały wyposażone w nowoczesne lampy UV, aparaty do pomiaru ciśnienia tętniczego, urządzenia do inhalacji, zestawy ratownicze do prowadzenia resuscytacji, nowe szafki i lodówki do leków, parawany. Jeden gabinet został wyposażony dodatkowo w nową leżankę. Wszystkie gabinety otrzymały komputery z drukarkami połączone z siecią. W sytuacji pandemicznej komputery służą także do teleporad. Pod koniec 2021 r. w budynku zamontowano nowoczesną windę osobową.

zabiegowy na zespole

W roku 2021 w Domu stworzono nowy gabinet lekarski, wyposażony w nowoczesny sprzęt. W gabinecie przyjmuje lekarz pierwszego kontaktu – dwa razy w tygodniu oraz psychiatra.

Komputery

W rok 2022 Dom wchodzi z odnowionym, unowocześnionym jadłospisem i doposażoną kuchnią.  
Zespół E przystosowany jest dla osób z ograniczoną mobilnością. Posiada 3 pokoje dla mieszkańców leżących oraz pokoje dla osób na wózkach.

Zespół E

Ze względów architektonicznych zespół E jest najbardziej bez-barierowym w Domu Pomocy Społecznej w Lublińcu. Cechy budynku – podjazdy, połączenie bez-progowe z jadalnią, szerokość drzwi w pokojach i łazienkach dostosowanych dla osób niepełnosprawnych pozwalają rozwijać samodzielność osób na wózkach i uniezależniać je od osób trzecich. Pokoje dla osób leżących wyposażone są w nowoczesne elektrycznie regulowane łóżka rehabilitacyjne z drabinkami do podciągania, stolikami pomocnikami, w każdym jest  jonizator z filtrem powietrza.

Kuchnia w jednym z zespołów

 Pokoje dla osób leżących dodatkowo wyposażone są w telewizor, lampę antydepresyjną. W pokojach zamontowano poszerzone drzwi, produkowane na zamówienie, ułatwiające obsługę mieszkańców. W przynależących łazienkach zamontowano armaturę dostosowaną dla osób niepełnosprawnych.

łazienka

Na wyposażeniu pokojów znajdują się dodatkowo sprzęty ułatwiające obsługę mieszkańców leżących: poduszki przeciwodleżynowe, podpórki rehabilitacyjne pod plecy, chusty ślizgowe do przenoszenia osób niepełnosprawnych, chwytaki magnetyczne dla mieszkańców, dyski obrotowe do transportu mieszkańców, baseny do mycia włosów, wózki i taborety prysznicowe, talerze szufelkowe, krzesła toaletowe oraz nowoczesny radiowy system przywoławczy przy każdym łóżku.

Nowa łazienka

Sytuacja pandemiczna spowodowała konieczność pewnych zmian. Na każdym zespole powstała jedno lub dwuosobowa izolatka, stworzono także duże izolatorium dla 8 osób z zapleczem dla personelu. Na wypadek pandemii Dom dysponuje 6 małymi izolatkami, izolatorium na 4  oraz dużym na 8 osób. Przygotowano nowy pokój spotkań dla osób odwiedzających.

Nowa winda

Dom Pomocy Społecznej przy ul. Kochcickiej 14 położony jest 20 minut piechotą od centrum Lublińca. Do domu przynależy duży teren zielony. W bezpośrednim sąsiedztwie znajduje się dostępny dla mieszkańców Orlik, Dom posiada także kosz to gry w piłkę. Na terenie Domu znajduje się dostępna przez cały dzień kaplica, kościół położony w odległości około 10 minut. Na terenie Domu znajduje się kawiarenka a najbliższy sklep spożywczy, mięsny, piekarnia i kawiarnia znajdują się 7 minut od Domu.

siłownia

Lubliniecki węzeł kolejowy pozwala na łatwy dojazd z każdego krańca Polski. Na terenie Domu posiadamy miejsce noclegowe dla odwiedzających bliskich.