SPRZĄTANIE GROBÓW

W dniu 12 października br. razem z mieszkańcami pojechaliśmy posprzątać groby naszych mieszkańców, którzy odeszli. Udział w sprzątaniu wzięły następujące osoby: Jerzy O. Andrzej I. Andrzej S. Kazimierz H. i Krzysztof D. Po dotarciu do miejsca docelowego wszyscy zabrali się do pracy. W ruch poszły wszystkie potrzebne nam narzędzia ogrodnicze, każdy starał się jak najlepiej, ażeby uporządkować groby. Plewiliśmy i wyrywaliśmy chwasty, zagrabialiśmy ususzoną trawę i liście. Po ciężkiej i mozolnej pracy, zobaczyliśmy zadawalający efekt.

Cmentarz w Jawornicy
Groby naszych mieszkańców
Pan Andrzej przy grobie
Pan Krzysztof wyrywa chwasty
Pan Jerzy omiata ramki
Pan Kazimierz zbiera ususzoną trawę
Wszyscy ciężko pracują
Hakanie na grobach chwastów
Wspólne prace
Panowie pracują

WYCIECZKA

We wtorek 5.10 br. wybraliśmy się z mieszkańcami na wspólny spacer. Pogoda nam dopisała, było ciepło i słonecznie jak na tą porę roku. Po drodze wstąpiliśmy sobie na kawę i słodki poczęstunek.

W drodze powrotnej podziwialiśmy piękno barw i kolorów liści na drzewach, bluszczach i żywopłotach. Nie zabrakło rozmów nas różne tematy, każdy chciał się wypowiedzieć, opowiadając różne fajne historyjki.

Poprzez taki rodzaj terapii mieszkańcy poprawili samopoczucie, nawiązali jeszcze większe więzi komunikacji interpersonalnej. Zrelaksowali się i dotlenili na świeżym powietrzu, odpoczęli w gronie towarzyskim.

Polska Złota Jesień
Relaks pośród natury
Wspólne zdjęcie
Pośród zieleni
Pobyt w kawiarni
Wspólne picie kawy
Kawiarenka Mini Brejk
Odpoczynek w kawiarence
Wspólne zdjęcie przed kawiarnią

SMACZNE ZAPIEKANKI

W dniu 28 września br. robiliśmy na zespole „A” zapiekanki z pieczarkami i żółtym serem, gdyż jest to pyszny domowy fast food, który często gości na naszych stołach. Przygotowanie takich zapiekanek zajęło nam krótką chwile, gdyż jest łatwy i prosty sposób do przygotowania. Zapiekanki podane zostały z ketchupem. Wszyscy zachwycali się pikantnym i dobrym smakiem. I wołali o jeszcze.

Smaczne zapiekanki
Wszystkim smakują

SMACZNY DESER OWOCOWY NA ZESPOLE A

W środę 22 września sporządziliśmy na zespole A sałatkę z owoców. (deser). Składnikami, które użyliśmy do zrobienia sałatki były: jabłka, brzoskwinie, gruszki i jogurty owocowe. Głównym szefem kuchni dzisiejszego wydarzenia był mieszkaniec pan Andrzej Irla, przy pomocy terapeuty. Pan Andrzej sam wymyślił przepis na sałatkę, gdyż jest pasjonatem gotowania i pieczenia. Po zrobieniu deseru owocowego zaproszeni do degustacji byli koledzy pana Andrzeja. Wszyscy zachwycali się smakiem, zapachem, kuszącymi i przyciągającymi kolorami barw owoców, które dostarczyły dużą porcję zdrowia i energii. Taki rodzaj zajęć terapeutyczno – kulinarny uczy wielu cennych i wartościowych rzeczy. Jest to bardzo ważna forma terapii, gdyż wdraża do samodzielności przy zaspokojeniu podstawowych potrzeb życiowych. Nabywa się poprzez nią umiejętności i nawyków niezbędnych w życiu codziennym. Samodzielne przygotowanie niewątpliwie wzmacnia poczucie własnej wartości oraz wiary we własne możliwości. Poprzez tą terapię mieszkańcy się ze sobą zaktywizowali i mieli możliwość samodzielnego wyboru smaków. Rozwinęli poczucie dbałości o estetykę w czasie przygotowania i spożywania posiłków.

Obieranie owoców ze skórki
Krojenie owoców w kostkę
Degustacja
Ale smaczne
Ale smaczne palce lizać
Każdemu bardzo smakuje
Wszyscy syci
Wspólne porządkowanie i mycie, po zakończonej degustacji

WYCIECZKA DO CZĘSTOCHOWY NA ZESPOLE A

We wtorek 21 września odbyła się zaplanowana wycieczka do Częstochowy na Jasną Górę. Udział w wycieczce wzięło 4 mieszkańców i 2 opiekunów. Po dojechaniu do miejsca docelowego mieszkańcy z niecierpliwością czekali na moment zwiedzania klasztoru jasnogórskiego i zapoznania jego bogatej historii. Wszyscy podziwiali i oglądali przepiękne rzeźby, malarstwo, pomniki i architekturę różnych okresów. Był czas na skupienie się i modlitwę w kaplicy przed Cudownym Obrazem Matki Boskiej Częstochowskiej. Nie zabrakło też podziwu i zachwytu przy armatach, gdzie robiono pamiątkowe zdjęcia. Na koniec zwiedzania klasztoru i obejścia mieszkańcy mieli możliwość zakupienia sobie pamiątek. Po zakończonej wycieczce mieszkańcy udali się do MC Donalds’a.

Wycieczka na Jasną Górę przybliżyła nam niezwykłą wartość tego miejsca, zarówno pod względem religijnym jak i historycznym. Klasztor Jasnogórski, który tyle razy jako obiekt dobrze nam znany, mijamy bez większej refleksji, w istocie kryje wiele tajemnic i ciekawostek, które warto zgłębić wertując jego historię. Bo przecież to co jest nam bliskie, to co należy do naszej „Małej Ojczyzny” powinniśmy dogłębnie poznać.

Jasna Góra
Pamiątkowe zdjęcie przed wejściem
Przepiękny ogród wokół klasztoru
Pamiątkowe zdjęcie przy armatach

Grill na zespole A

15 września br. zorganizowaliśmy grilla na zespole A. Pogoda nam sprzyjała, więc mogliśmy na świeżym powietrzu spędzić wolny czas. Piekliśmy kiełbaski nie mogąc się już doczekać konsumpcji. Nie zabrakło też słodkich gazowanych napoi. Czas upływał w przyjaznej i towarzyskiej atmosferze. Takie imprezy integracyjne są bardzo potrzebne, gdyż zbliżają nas do siebie, tworząc jeszcze większe więzi między sobą.

Pan Paweł szykuje grilla
Kiełbaski już przyszykowane
Kiełbaski już się pieką
Kiełbaski prawie gotowe do konsumpcji
Wspólne biesiadowanie
Ale smaczne, każdemu smakuje